Posiedzenie Rady Powiatowej DIR w Jeleniej Górze z dnia 25.01.2017r.

Rada Powiatowa DIR w Jeleniej Górze obradowała w dniu 25.01.2017r. w Jeżowie Sudeckim z następującym porządkiem obrad:

1. Otwarcie posiedzenia, powitanie gości i rolników.
2. Prezentacja oprogramowania Agrinavia – pani Alina Brzezicka, przedstawiciel firmy.
3. Zalecenia i wymogi PIORIN w roku 2017 – kierownik Oddziału Terenowego mgr inż. Waldemar Płachciak.
4. Propozycja planu pracy Rady Powiatowej na rok 2017.
5. Dyskusja.
6. Zamknięcie posiedzenia.


Poszczególne punkty programu zostały omówione w sposób następujący:
1. Posiedzenie Rady Powiatowej DIR powiatu jeleniogórskiego obradowało w Gminnym Euroregionalnym Centrum w Jeżowie Sudeckim w dniu 25 stycznia 2017r. Prowadzący posiedzenie przewodniczący powitał członków Rady i rolników oraz zaproszonych gości.

2. Właściciele gospodarstw coraz częściej sięgają po nowoczesne metody zarządzania nimi. Dlatego członków Rady i zaproszonych rolników bardzo zainteresowała oferta firmy Agrinavia Sp. z o.o. w zakresie nowoczesnego oprogramowania dla gospodarstw, szczególnie tych nastawionych na produkcję roślinną. Prezentacja wywołała duże zainteresowanie, dyskusję, liczne zapytania oraz potrzebę spotkań szkoleniowych w gospodarstwach naszych rolników. Oprogramowanie powstało w Danii, jest stale doskonalone i oferowane w wielu krajach. W Polsce coraz więcej gospodarstw także z niego korzysta. Okazało się także że elektroniczna dokumentacja produkcji roślinnej jest przydatna i zgodna z wymogami Inspekcji Ochrony Roślin. Zainteresowani rolnicy będą samodzielnie kontaktować się z firmą Agrnavia oferującą oprogramowanie.

3. Kierownik Oddziału Terenowego PIORIN w Jeleniej Górze pan Waldemar Płachciak omówił aktualne problemy związane z ochroną roślin i wymogami w tym zakresie w roku 2017, np. w zakresie dokumentacji zabiegów, badań i atestacji opryskiwaczy oraz zaprawiarek nasion, ochrony pszczół, konieczności zakupu środków ochrony tylko w sprawdzonych firmach. Poinformował o nowych ograniczeniach w stosowaniu niektórych preparatów z uwagi na ochronę środowiska i pszczół. Wskazał na sytuację w Europie gdzie pojawiły się nowe jednostki chorobowe roślin, które mogą być bardzo groźne dla naszego rolnictwa.
Zachęcał rolników do bieżących kontaktów z Inspekcją, gdzie spotkają się z doradztwem i pomocą, a kontrole które wykonują będą służyły lepszej ochronie naszych pól, ochronie środowiska i zdrowia konsumentów.

4. Przewodniczący Rady Powiatowej Mirosław Kaszkur przedstawił propozycje do planu pracy na bieżący rok. Po dyskusji przyjęto do realizacji następujące zadania:
– posiedzenie nt. sytuacji w obrocie zasobami ANR Oddział Rakowice Wielkie w naszym powiecie po wprowadzeniu nowych zasad obrotu ziemią
– omówienie problematyki szkód łowieckich z udziałem przedstawicieli trzech nadleśnictw tj. Szklarska Poręba, Śnieżka, Lwówek Śląski, rolników, prezesów kół łowieckich oraz przedstawicieli gmin.
– spotkanie robocze z kierownictwem Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej na temat aktualnej sytuacji w zakresie sprzedaży bezpośredniej z gospodarstw.
– wyjazdowe posiedzenia studyjno – szkoleniowe członków Rady i rolników:
1) wyjazd do czołowej firmy w hodowli bydła mięsnego Agro- Bieganów w woj. Lubuskim.
2) wyjazd do gminy Żarów w powiecie Świdnica, zwiedzanie ubojni bydła i gospodarstwa hodowlanego z bydłem mięsnym.
3) wystawa hodowlana w Czeskiej Republice, Sovetice koło Hradec Kralove.

5. W dyskusji zwrócono uwagę, że przyjęty plan pracy ma charakter otwarty i może być uzupełniany o ważne ,bieżące tematy zgłaszane przez naszych delegatów i rolników z terenu powiatu. Został zgłoszony wniosek o wprowadzenie do planu pracy tematyki wykorzystania na wsi energii odnawialnej , szczególnie ogniw fotowoltaicznych. Delegaci do Rady Panowie Józef Odrzywolski i Edward Dudek poinformowali o spotkaniu w gminie Zgorzelec z Posłami na Sejm RP, wśród nich z przewodniczącym sejmowej komisji rolnictwa Posłem Sachajko.
6. Przewodniczący Mirosław Kaszkur zakończył posiedzenie przekonaniem
że delegaci DIR z naszego powiatu będą w roku 2017 dalej aktywni w swoich gminach i Radzie Powiatowej.

Sporządził:

Andrzej Kamiński

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Słowa prezesa

Jak żyć Panie Premierze?...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,7479 -0,02% [03:38]
 EUR / JPY 129,6270 +0,14% [03:39]
 EUR / PLN 4,2866 +0,01% [03:39]
 USD / JPY 111,8860 +0,11% [03:39]
 USD / PLN 3,6994 -0,03% [03:39]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Gawl, Florentyna