Konferencja w Bardzie

Dnia 15.02.2017 r. w Hotelu Bardo w Bardzie odbyła się konferencja pt. „Współpraca samorządu rolniczego z administracją rządową i samorządem terytorialnym w sprawach dotyczących rolnictwa”. Część spotkania była przeznaczona na podsumowanie 20 lat działania Izby Rolniczej na terenie byłego województwa wałbrzyskiego.

Miejsce konferencji zostało wybrane nie przypadkowo, Urząd Miasta w Bardzie był miejscem gdzie przez kilka miesięcy zbierał się Zarząd Wałbrzyskiej Izby Rolniczej po wyborach w 1996 roku zanim staraniem ówczesnego Zarządu wynajęto na siedzibę Wałbrzyskiej Izby Rolniczej lokal w Świdnicy w siedzibie Związku Kółek Rolniczych. Po latach Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej i Rady Powiatowe obchodziły Jubileusz 20 lat Izby w Bardzie. Zebranych gości, wśród których byli działacze Izby, Wójtowie i Burmistrzowie gmin powiatu ząbkowickiego i dzierżoniowskiego, powitali Przewodniczący Rady Powiatowej DIR powiatu Ząbkowickiego Wiktor Skotnicki, Prezes DIR Leszek Grala, Starosta powiatu ząbkowickiego Roman Fester oraz obecny Burmistrz Barda Krzysztof Żegański.

Miejsce konferencji zostało wybrane nie przypadkowo, Urząd Miasta w Bardzie był miejscem gdzie przez kilka miesięcy zbierał się Zarząd Wałbrzyskiej Izby Rolniczej po wyborach w 1996 roku zanim staraniem ówczesnego Zarządu wynajęto na siedzibę Wałbrzyskiej Izby Rolniczej lokal w Świdnicy w siedzibie Związku Kółek Rolniczych. Po latach Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej i Rady Powiatowe obchodziły Jubileusz 20 lat Izby w Bardzie. Zebranych gości, wśród których byli działacze Izby, Wójtowie i Burmistrzowie gmin powiatu ząbkowickiego i dzierżoniowskiego, powitali Przewodniczący Rady Powiatowej DIR powiatu Ząbkowickiego Wiktor Skotnicki, Prezes DIR Leszek Grala, Starosta powiatu ząbkowickiego Roman Fester oraz obecny Burmistrz Barda Krzysztof Żegański.

Przed konferencją miała miejsce szczególnie uroczysta chwila – obecni Prezes DIR Leszek Grala, Wiceprezes Ryszard Borys i Franciszek Baranowski z Zarządu DIR uhonorowali delegatów Wałbrzyskiej Izby Rolniczej, byłych i obecnych delegatów DIR za zaangażowanie w działalność na rzecz rolników i rolnictwa z terenu Dolnego Śląska medalami DIR „Zasłużony dla samorządu rolniczego”. Złote medale otrzymali Jan Jastrzębski z Przedborowej gmina Stoszowice i Andrzej Dominik ze Stolca gmina Ząbkowice Śl. Srebrne medale otrzymali Fabian Bartoszewicz były członek Zarządu WIR, Józef Kucharski, Czesław Zawada, Marek Żmuda, Bogusław Uchmanowicz, Zbigniew Zieliński, Urszula Ganczarek, Andrzej Pasternak, Tadeusz Kubicz, Piotr Rakoczy i Artur Bernatowicz.

Ponadto Medale Jubileuszu XX – lecia otrzymali Roman Fester, Krzysztof Żegański, Stanisław Marszał , Halina Sławek –Maj, Krystyna Oleksyk, Maria Duniak, Agata Stawiarska, Kazimierz Fila, Krzysztof Ostrowski, Mirosław Bąbka, Kazimierz Żyła, Zbigniew Zieliński.
Wszystkie odznaczenia zostały przyznane na wnioski Przewodniczących Rad z poszczególnych powiatów Grażyna Sadowskiej, Jan Figuraka, Pawła Mazura i Wiktora Skotnickiego. Z podziękowaniem za odznaczenia wystąpił Pan Fabian Bartoszewicz.

Następnie zebrani wysłuchali prelekcji nt. Izby Rolnicze jako instytucja samorządu rolniczego, a płaszczyzny współpracy i relacje z samorządem terytorialnym, którą przedstawili Robert Sarna, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego na Wydziale Prawa i Łukasz Opaliński, adwokat Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Prezentację na temat działalności Wałbrzyskiej Izby Rolniczej i Dolnośląskiej Izby Rolniczej w ciągu minionych XX lat od reaktywacji Izb Rolniczych przedstawiła Elżbieta Sobótko, długoletni pracownik Izby. Konferencja zakończyła się wspomnieniami byłych i obecnych działaczy Izby.

Konferencję zorganizowali członkowie Rad byłego województwa wałbrzyskiego, szczególnie zaangażowanym w organizację konferencji był Przewodniczący Rady z Ząbkowic Śl. Wiktor Skotnicki, któremu należą się za to słowa podziękowania.

Elżbieta Sobótko

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ