II Forum Kobiet „Kobiety z pasją”

4 marca po raz drugi w Polanicy – Zdroju odbyło się Forum Kobiet skierowane do Pań, które aktywnie działają na rzecz dolnośląskiej wsi realizując przy tym swoje pasje. Forum rozpoczęło się od występu znanych i lubianych „Szalejowianek” z Szalejowa Dolnego. Oficjalnego otwarcia Forum dokonał Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Kłodzku Pan Leszek Bobula. Wśród zaproszonych Gości w Forum uczestniczyli: Urszula Solińska – Marek – Dyrektor Biura DIR we Wrocławiu, Urszula Panterałka – Zastępca Wójta Gminy Kłodzko, Dorota Mateusiak – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kłodzku a także Pani Dorota Komornicka – Prezes Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika.

Forum było okazją do uhonorowania medalem Dolnośląskiej Izby Rolniczej „Za kultywowanie tradycji ludowych na Dolnym Śląsku” siedem pań. Uhonorowane działaczki to:
1.Katarzyna Lisek – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskichw Dzikowcu od 1974 roku.
2.Halina Reichel – Ferenc – Kierownik zespołu ludowego „Łomniczanki”. Dzięki swojemu społecznemu zaangażowaniu w życie wsi już III kadencję pełni funkcję sołtysa.
3. Maria Klein – Pani Maria była długoletnim pracownikiem Kółek Rolniczych działających na terenie Powiatu Kłodzkiego. Założycielka pierwszych Kół Gospodyń Wiejskich z którymi współpracuje do tej pory w zakresie propagowania tradycji i kultury ludowej. Wieloletnia instruktorka Wiejskiego Gospodarstwa Domowego.
4. Helenę Gorczycką – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Ścinawce Górnej.
5.Stanisława Franczak– Kierownik Zespołu „Szalejowianki”. Jej autorstwa jest większość tekstów, które śpiewa zespół.

Kolejnym punktem Forum były prezentacje pokazujące przykłady codziennej aktywności społecznej i zawodowej na obszarach wiejskich zaproszonych „kobiet z pasją”.
Wśród nich znalazły się wystąpienia dotyczące:

1. Działanie na rzecz społeczeństwa obywatelskiego – Dorota Komornicka Prezes Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika
2. „Jak radzą sobie kobiety ?” – Jolanta Terlecka- psychoterapeutka, wykładowca akademicki, coach
3.60 lat działalności Koła Gospodyń Wiejskich Ścinawka Górna – Helena Gorczycka
4.„Nim rak da znak” – Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy – Zdroju, Arkadiusz
Świerczewski
5.„Dobre przykłady wykorzystania środków unijnych w ramach PROW 2007 – 2013”- Gospodarstwo agroturystyczne „Kowalowe wzgórze” – Katarzyna Czuba – Kowal
6. Dom pod Lawendowym Polem – z miłość do piękna – Izabela Rojczyk z Woliborza
7. „MasterChef – najlepsi” – Janina Górnicka, uczestniczka programu.

Ostatnim punktem wystąpień było spotkanie uczestniczek z Panią Barbarą Rybałtowskąpolskąpisarką, piosenkarką, autorką tekstów piosenek, aktorką i malarką.

Zakończenie spotkania umilił występ zespołu z Wambierzyc „Tercet niekoniecznie
geriatryczny i nie tylko”.

Katarzyna Wróbel

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ