Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej Zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie neonikontynoidów

Dolnośląska Izba Rolnicza, otrzymuje wiele sygnałów od rolników plantatorów rzepaku zaniepokojonych dalszym utrzymaniem zakazu stosowania zaprawy nasiennej, zawierającej w swym składzie związki z grupy neonikotynoidów. Zaniepokojenie rolników wynika z faktu, że od wydania rozporządzenia wykonawczego Komisji UE nr. 485/2013 z dnia 24 maja 2013 minęło cztery lata i nadal mówi się tylko o potencjalnym zagrożeniu dla zapylaczy.

Według wielu rolników dla zapylaczy bardziej szkodliwe są zamienniki, które są stosowane w większych dawkach, a zabiegi są powtarzane ze względu na słabą skuteczność. Informacje prasowe, że niektóre kraje członkowskie UE dopuszczają stosowanie neonikontynidów wywołują dodatkową frustrację wśród rolników. Pojawiają się też informacje, że zakaz w Polsce utrzymywany jest w wyniku złego przetłumaczenia załączników do rozporządzenia wykonawczego. Załącznik wymienia rzepak bez podziału na rzepak ozimy i jary, miedzy którymi jest istotna różnica w okresie wegetacji.

W trosce o przyszłość produkcji rzepaku w kraju oraz w celu eliminacji wszelkich nieścisłości jakie pojawiły się wokół problemu zakazu stosowania neonikontynidów Zarząd poprosił o pełną informację.

ODPOWIEDŹ NA PISMO

Viktoryn, Helmut