Debata łowiecka w Ząbkowicach Śląskich

Pierwsza z debat rolniczo – łowieckich organizowanych przez Dolnośląską Izbę Rolniczą odbyła się w Ząbkowicach Śląskich we współpracy z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Wałbrzychu. Spotkanie prowadził Wiktor Skotnicki – Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Ząbkowicach Śląskich.

Wśród zaproszonych Gości w debacie uczestniczyli: Leszek Grala – Prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu , Adam Dziubacki z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu , Kazimierz Pękała – Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Wałbrzychu , Bartłomiej Jakubowski – Zastępca Dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych , Urszula Ganczarek – Kierownik Sekcji Zamiejscowej Gospodarowania Zasobem Agencji Nieruchomości Rolnych w Świdnicy Wiesław Kalamaga – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich, Grażyna Sadowska – Przewodnicząca Rady Powiatowej DIR w Dzierżoniowie, Leszek Bobula – Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Kłodzku, Paweł Mazur–Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Wałbrzychu. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Kół Łowieckich z terenu Powiatu Kłodzkiego, Ząbkowickiego, Dzierżoniowskiego, Świdnickiego i Wałbrzyskiego oraz przedstawiciele Gmin z wymienionych powiatów. Nie zabrakło również delegatów Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz rolników.
Na początku spotkania głos zabrałPanLeszek Grala – Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu, który omówił ideę organizowanych spotkań. Przedstawił także aktualną sytuację na terenie województwa dolnośląskiego w zakresie wyrządzanych szkód przez zwierzynę łowną.
Następnie Pan Adam Dziubacki z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu przedstawił zebranym prezentację nt. „Ocena stanów zwierzyny grubej na terenie wałbrzyskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego w roku 2017 i perspektywy na rok 2027”. Szczegółowo zostały omówione aspekty związanez liczebnością zwierzyny łownej oraz wieloletnich planów hodowlanych.
Pan Władyslaw Majkowski – Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Bolesławcu omówił zasady zgłaszania szkód łowieckich zgodnie z obowiązującą ustawą Prawo łowieckie z dnia 13 października 1995 roku.
Pan Kazimierz Pękała poinformował zebranych o współpracy rolników, myśliwych i leśników w zakresie ochrony upraw przed szkodami powodowanymi przez zwierzynę łowną.
Spotkanie zakończyło się dyskusją dotyczącą m.in. proponowanych zmian w ustawie Prawo łowieckie, ASF, zwiększenia redukcji zwierzyny łownej oraz udziału przedstawicieli DIR w szacowaniu szkód łowieckich.
Katarzyna Wróbel

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ