Debata rolniczo – łowiecka w Lubinie

W dniu 21 czerwca w Lubinie odbyła się debata rolniczo – łowiecka zorganizowana przez Dolnośląską Izbę Rolniczą oraz Zarządy Okręgowe Polskiego Związku Łowieckiego w Legnicy i Lesznie.

Spotkanie prowadził Franciszek Lesicki – Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Lubińskiego. W debacie uczestniczyli: Leszek Grala – Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Franciszek Baranowski – członek Zarządu DIR, Waldemar Jankowski – członek Zarządu DIR, Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Jaworze, Adam Dziubacki Wydział Gospodarowania Ekosystemami Łowiectwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Mokrzycki Józef – Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Legnicy, Ryszard Bryliński – Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Legnicy, Jerzy Maćkowski Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Lesznie, Marek Nieruchalski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubin,Ryszard Pietrzak – Nadleśnictwo Lubin, Adam Grzelczak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Głogów, Piotr Krawiecki –Nadleśnictwo Chocianów, Remigiusz Baran – Nadleśnictwo Legnica, Romuald Głuszko – Nadleśnictwo Góra Śląska, Marian Gruszczyński – Starostwo Lubin. Na spotkanie licznie przybyli przedstawiciele Kół Łowieckich z terenu powiatów: głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, legnickiego, lubińskiego, polkowickiego i złotoryjskiego, a także delegaci Dolnośląskiej Izby Rolniczej i rolnicy z wymienionych powiatów.
Pan Franciszek Lesicki przywitał zaproszonych gości i poinformował, że celem tego spotkania jest przedyskutowanie problemów rolników, myśliwych i leśników w związku z wyrządzanymi szkodami w uprawach przez zwierzynę łowną i wspólne ich rozwiazywanie.
Pan Adam Dziubacki z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu przedstawił prezentację dotyczącą oceny stanów zwierzyny grubej na terenie legnickiego okręgu PZŁ w roku 2017 i perspektywy na rok 2017. Przedstawił zagęszczenie zwierzyny grubej – jeleni, saren, dzików, danieli , muflonów oraz przewidywane zmiany liczebności zwierzyny do roku 2017. Ponadto przedstawił pozyskanie jeleni i dzików na terenie RDLP we Wrocławiu w sezonach 2007/2008 i 2016/2017’
Przedstawiciele Zarządów Okręgowych w Legnicy i Lesznie poinformowali zebranych o działaniu Kół łowieckich i o zasadach opracowywania rocznych planów łowieckich, a także o współpracy myśliwych i rolników oraz o sposobach rozwiązywania problemów związanych ze szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę łowną w uprawach rolniczych.
Pan Leszek Grala zauważył, ze wiele zatargów Kół z rolnikami wynika z szacowania szkód, zwrócił uwagę na zagadnienie szacowania szkód w ustawie Prawo łowieckie, które miało obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Podziękował wszystkim przybyłym za przybycie, ponieważ uważa, że dyskusja pomoże w rozwiązywaniu problemów.
W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na zwiększającą się liczebność zwierzyny i ilość szkód przez nich wyrządzanych, na niedostateczną ochronę upraw oraz na niskie odszkodowania. Przedstawiano także sposoby jakimi można chronić plantacje.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Słowa prezesa

Jak żyć Panie Premierze?...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,7450 -0,09% [04:18]
 EUR / JPY 129,7580 +0,24% [04:18]
 EUR / PLN 4,2865 +0,00% [04:18]
 USD / JPY 111,9760 +0,19% [04:18]
 USD / PLN 3,6985 -0,05% [04:18]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Gawl, Florentyna