Spotkanie Wojewódzkiej Rady Młodych Rolników

Dnia 11 lipca 2017 roku we Wrocławiu odbyło się pierwsze spotkanie Wojewódzkiej Rady Młodych Rolników, które otworzył Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Pan Leszek Grala. W spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście: prof. Mirosław Miller – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Marcin Dynia- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz młodzi delegaci izby. Przewodniczącą Rady Młodych Rolników została Pani Kamila Pietraszek Delegatka Rady Powiatowej DIR Powiatu Jeleniogórskiego, zastępcą przewodniczącej został Pan Paweł Sługocki Delegat DIR Powiatu Złotoryjskiego. Ideą prac Rady jest podejmowanie działań wspierających projekty na rzecz młodych rolników, w tym projekty szkoleniowe oraz edukacyjne. Istotne w działalności Rady będzie również zachęcanie młodzieży do rozwoju przedsiębiorczości czy też aktywnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym młodych ludzi, a także stworzenie płaszczyzny do wymiany wiedzy oraz doświadczeń, podejmowanie działań na rzecz wyrównywania szans na rynku pracy, a także uczestnictwa w przedsięwzięciach nastawionych na rozwój. Podczas spotkania Profesor Uniwersytetu Przyrodniczego Pan Mirosław Miller zaprezentował projekt „Dolny Śląsk Zielona Dolina Żywności i Zdrowia” oraz zaprosił delegatów do współpracy jako partnerów realizowanego projektu.

W trakcie dyskusji delegaci poruszyli najbardziej nurtujące ich problemy m. in.: Obszarów Szczególnie Narażonych (OSN), szacowania szkód w uprawach, kwestie spółek wodnych, zorganizowania spotkania z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu umożliwienia działalności młodym rolnikom na wielu płaszczyznach. Omówiono również problem ogromnych braków w zabezpieczeniu weterynaryjnym prowadzonych hodowli oraz inne problemy dotyczące różnych obszarów działalności rolniczej, szukając przy tymi możliwości współpracy. Na koniec Prezes Leszek Grala podziękował zgromadzonym za uczestnictwo w spotkaniu i dodał, iż Zarząd będzie wspierał działania Rady.
Dagmara Opala

Czesław, Agnieszka