XXII Wojewódzki Festiwal Zespołów Artystycznych KGW w Stolcu

9 lipca 2016 roku po raz 22 występowały zespoły ludowe dolnośląskich Kół Gospodyń Wiejskich. Do Stolca k. Ząbkowic Śl. przyjechały zespoły z całego województwa. Organizatorami imprezy byli Koło Gospodyń Wiejskich ze Stolca, Rada Sołecka wsi Stolec, Urząd Miejski w Ząbkowicach Śl., ZOK Ząbkowice Śl., Dolnośląska Izba Rolnicza. Sponsorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe Ząbkowice Śl., Urząd Miejski Ząbkowice Śl., Ząbkowicki Ośrodek Kultury, Dolnośląska Izba Rolnicza, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct z Kłodzka i Bank Spółdzielczy Ząbkowice Śl. Rozpoczęcia Festiwalu dokonali Pani Halina Antoszczyszyn, Przewodnicząca KGW w Stolcu i Andrzej Dominik sołtys Stolca i jednocześnie Przewodniczący Rady Miejskiej Ząbkowic Śl.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Roman Fester Starosta Ząbkowicki, Burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek, Leszek Grala Prezes DIR, Marek Świątek Prezes RZRKiOR w Świdnicy i jednocześnie Wiceprezes Krajowego ZRKiOR, Henryk Marciniak Przewodniczący Rady BS Ząbkowice Śl., Grażyna Sobór Kierownik PT KRUS Ząbkowice Śl., Wiktor Skotnicki Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Ząbkowicach Śl.

Festiwal Zespołów Artystycznych Kół Gospodyń Wiejskich to doskonała okazja do zaprezentowania przez zespoły swojego repertuaru opartego na ludowym dziedzictwie różnych regionów Polski. Festiwal ma na celu prezentację dorobku artystycznego zespołów folklorystycznych i propagowanie bogactwa kultury i tradycji ludowej, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

W tegorocznej edycji Festiwalu w Stolcu prezentowały się dwa dziecięce zespoły „Lasowiaczek” ze Stolca działającym przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym, „Wesołe Nutki” z Mąkolna w gminie Złoty Stok i 31 zespołów działających przy Kołach Gospodyń wiejskich województwa: Woliborzanki z Woliborza, Tarnawianki z Tarnowa, Stolczanie ze Stolca, Jugowianki z Jugowa, Dzikowianki z Dzikowca, Braszowiczanki z Braszowic, Borowianki z Przedborowej, Siekiereczki ze Starego Gierałtowa, Niwianki z Niwy, Tynczanki z Tyńca nad Ślężą, Złotokłose z gm. Kondratowice, Kulinianie z Kulina gm. Środa Śl., Polanie ze Środy Śl., Kukułki z Wolan, Olszaniacy z Olszan, Ożaranki z Ożar, Sulisławiczanki z Sulisławic, Goliszowanie z Goliszowa, Starczowianki ze Starczowa, Leszczynki z Dobroszyc, Tarnawiczanki ze Starego Waliszowa, Wilczanie z Wilkanowa, Ślężanki z Borowa, Waliszowianie z Nowego Waliszowa, Florianki z Olbrachcic Wielkich, Katarzynki ze Ścinawki Górnej, Ciepłowodzianki z Ciepłowód, Cicha Woda z Udanina, Macieje z Ostroszowic, Kądziołeczka z Lutomii Górnej oraz Górzanie z Piławy Górnej.

Prezes DIR Leszek Grala i Przewodniczący Rady Powiatowej DIR Wiktor Skotnicki wręczyli kilku szczególnie zasłużonym zespołom podziękowania i medale pamiątkowe za „Wieloletnie Kultywowanie Tradycji Ludowych na Dolnym Śląsku” przyznawane przez Zarząd DIR organizacjom i osobom indywidualnym za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz środowisk wiejskich.

Gratulacje i medale pamiątkowe otrzymały zespoły:
Ciepłowodzianki z Ciepłowód
Tarnawianki z Tarnowa
Braszowiczanki z Braszowic.

Wszystkie zespoły swoimi pełnymi energii występami wprawiały całą publiczność w dobry nastrój i prowokowały do wesołej zabawy tym bardziej, że sprzyjały zabawie zarówno dobra pogoda jak i doskonała kuchnia. Wszystkie występujące zespoły dostały nagrody za udział ufundowane przez sponsorów festiwalu. Pani Halina Antoszczyszyn zakończyła Festiwal podziękowaniami dla organizatorów i sponsorów, w tym DIR, oraz wszystkich, którzy przyczynili się do przebiegu imprezy jaką był XXII Festiwal Zespołów Artystycznych KGW Stolec 2017.

Elżbieta Sobótko

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Słowa prezesa

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,7910 +0,11% [23:36]
 EUR / JPY 124,7130 -0,00% [23:38]
 EUR / PLN 4,2883 +0,03% [23:38]
 USD / JPY 109,7330 -0,00% [23:38]
 USD / PLN 3,7736 +0,08% [23:38]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Fabian, Sebastian