Pecenica 2017

W dniach 1-2 lipca w Parku Dworskim w Gościszowie na mieszkańców i przybyłych gości, czekało moc atrakcji oraz niespodzianek. Mieszkańcy Gminy i Miasta Nowogrodziec, wspólnie z przybyłymi na tę imprezę biesiadowali przy muzyce serbskiej zespołu КУД „ЛЕПА РАДИЋ” z Gradiška- Republika Serbska Bośni i Hercegowiny, delektując się pyszną i kruchą pieczenicą. Reemigranci nie odcinają się od swej bogatej historii.

Do tej pory pielęgnują tradycyjne obrzędy, które są żywym połączeniem galicyjskiego i bałkańskiego ducha. W trakcie corocznej imprezy noszącej miano „Pěcenica” przybyli goście, turyści mogli poznać osobiste historie reemigrantów, posłuchać jugosłowiańskich melodii oraz wziąć udział w kulinarnym święcie, którego meritum jest pieczenie prosiąt. Na terenie Parku Dworskiego można było odwiedzić wiele stoisk prezentujących wszelakie receptury mistrzowskiego przygotowania Pĕcenicy. Mimo, że deszcz kropił, bałkański klimat nie stygł to wszyscy bawili się świetnie. To wszystko dzięki wyśmienitej pieczenicy, ale i muzyce. W programie nie mogło zabraknąć występów uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie, Gościszowianek z Gościszowa, Milikowianek z Milikowa, Błękitnych Kamizelek z Łagowa oraz zespołu Zagajnik-Wykroty. Przeprowadzono we współpracy z księgarnią Grama (p.Magda i Gracjan Herba) konkursy dla dzieci takie jak: „traf w prosiaczka”, „ryjkiem w błotko”, „tańcowała świnka” itp. oraz konkurs na „Pasibrzucha”, w której co roku startuje faworyt w tej dziedzinie p. Zdzisław Potaś zajmując I miejsce. Dla miłośników grillowania przygotowaliśmy konkurs Gminne Grillowanie w Gościszowie, w którym zmierzyli się: Ireneusz Bancer i Józef Kopeć, Stanisław Żółtański i Eugeniusz Pańków oraz Wojciech Pałka i Franciszek Rutyna. Zwycięskie danie okazało się Pana Ireneusza Bancer i Józefa Kopeć z miejscowości Zebrzydowa. Serdecznie gratulujemy męskiej obsadzie. Pierwszy dzień Pěcenicy zakończył się występem zespołu Music Paradise, przy którym uczestnicy święta bawili się tańcząc do późnych godzin nocnych.
Piękna pogoda, dobre humory, ciekawe konkursy gwarantowały udaną niedzielną zabawę w Parku Dworskim w Gościszowie. Zaczęliśmy tradycyjnie uroczystym otwarciem święta Pĕcenicy przez sołtysa wsi Gościszów oraz Burmistrza Nowogrodźca. Tego dnia zaprezentowały się zespoły takie jak: Mali Gościszowianie z Gościszowa, Zespół Pieśni i Tańca Nowogrodziec, Podolanie z Czerwonej Wody, Cisowianki z Henrykowa oraz zespół КУД „ЛЕПА РАДИЋ”- Republika Serbska Bośni i Hercegowiny. Bardziej aktywni uczestnicy spotkania mogli wykazać swoje możliwości w konkursie „Wejścia na słup” o wysokości 7 m, w którym nagrodę (torbę) ufundował sołtys wsi, a zwyciężył Pan Piotr Gałuszka z czasem 23,91 sekund. Rozegrano też zespołowy Turniej o „Złoty Ryj”, w którym zmagały się drużyny sportowe MKS Chrobry Nowogrodziec oraz KS Orzeł Gościszów. Po różnorodnych staraniach uczestników na obszarze wielu dziedzin takich jak: „poznaj brachu po smaku, „przygotowanie kaszanki”, „rzut kopystką”, „rozpalenie ogniska pod pieczenicą”. „Złoty Ryj” wręczono na ręce kapitana zwycięskiej drużynie MKS Chrobry Nowogrodziec. Uroczystości związane z tradycją wspaniałego dania pieczenicy zakończyły się w tym roku występem gwiazdy wieczoru – zespołu „MARKUS P”, który zyskał wielkie zainteresowanie widowni.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją.

Słowa prezesa

Jak żyć Panie Premierze?...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,7473 -0,03% [02:38]
 EUR / JPY 129,5820 +0,11% [02:38]
 EUR / PLN 4,2866 +0,01% [02:38]
 USD / JPY 111,8570 +0,09% [02:38]
 USD / PLN 3,6997 -0,02% [02:38]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Gawl, Florentyna