„Konkurs orki zaprzęgiem konnym” Piękocin 2017

Dnia 21 października 2017 roku we wsi Piękocin powiat milicki odbyła się IX edycja „Międzywojewódzkiego konkursu orki zaprzęgiem konnym” oraz I edycja „Festiwalu dyni” połączona z konkursem kulinarnym. W konkursie orki uczestniczyła rekordowa liczba zaprzęgów (11) konnych w tym 2 kobiety 6 z województwa dolnośląskiego i 5 województwa wielkopolskiego, a w konkursie kulinarnym 15 Pań z miejscowego KGW oraz 2  Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu milickiego.

Dnia 21 października 2017 roku we wsi Piękocin powiat milicki odbyła się IX edycja „Międzywojewódzkiego konkursu orki zaprzęgiem konnym” oraz I edycja „Festiwalu dyni” połączona z konkursem kulinarnym. W konkursie orki uczestniczyła rekordowa liczba zaprzęgów (11) konnych w tym 2 kobiety 6 z województwa dolnośląskiego i 5 województwa wielkopolskiego, a w konkursie kulinarnym 15 Pań z miejscowego KGW oraz 2  Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu milickiego.

Organizatorzy to:

Sołtys wsi, Rada Sołecka wsi Piękocin, Rada Powiatowa Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Miliczu, Dolnośląska Izba Rolnicza we Wrocławiu, Wielkopolska Izba Rolnicza w Poznaniu, Ośrodek Kultury w Miliczu oraz „Koło Gospodyń Wiejskich” w Piękocinie.

O godzinie 14.00 przewodniczący komisji konkursowej Pan Zdzisław Kanas jednocześnie przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Miliczu wspólnie z prezesem WIR w Poznaniu Panem Piotrem Walkowskim oraz z wiceprezesem DIR we Wrocławiu Panem Ryszardem Borysem rozpoczęli konkurs od losowania stanowisk. Do konkursu przygotowano 9 stanowisk ponieważ Panie startujące na końcu stawki orały swoje zagony na stanowiskach już używanych.

Konkurs polegał na przejechaniu dwóch nawrotów na wcześniej przygotowanym zagonie pługiem jednoskibowym, tak zwanym nurkiem. Komisja konkursowa oceniała:

1 – jakość  wykonanej orki, za co można było maksymalnie uzyskać 50 punktów

2 – szybkość wykonanej orki, za co można było uzyskać maksymalnie 25 punktów

3 – wygląd konia i oracza czyli estetyka zaprzęgu, gdzie można było uzyskać maksymalnie 25 punktów.

Po zakończonym konkursie i podliczeniu punków okazało się, że po raz drugi z rzędu zwycięzcą został przedstawiciel Wielkopolski Pan Józef Rękosiewicz ze Sulmierzyc powiat krotoszyński.  Drugie miejsce w konkursie zdobył  Pan Władysław Makowiecki  z Godnowej powiat milicki, a trzecie miejsce Pan Benedykt Marszałkiewicz również ze Sulmierzyc, dopiero czwarte miejsce przypadło zwycięscy z 2015 roku Panu Janowi Gryglewiczowi z Godnowej.   Organizatorzy zadbali by podobnie jak w latach minionych, każdy uczestnik konkursu otrzymujący ceną nagrodę i mógł ją sobie sam wybrać, pierwszy wybierał zwycięzca konkursu, który wybrał nagrodę ufundowaną przez DIR, otrzymał również dyplom za zajęcie I miejsca oraz pamiątkowy puchar od prezesa DIR.

 Sześć nagród ufundowała Dolnośląska Izba Rolnicza we Wrocławiu, a cztery Wielkopolska Izba Rolnicza w Poznaniu, jedną nagrodę  ufundował sponsor. Pan Leszek Grala prezes DIR we Wrocławiu ufundował dla laureatów konkursu 3 puchary, a Pan Stanisław Kuśnierz kierownik BT DIR w Miliczu puchar wyróżnienie i wręczył go Panu Mieczysławowi Pawlakowi miejscowemu oraczowi, który podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku powtórzył IX miejsce w konkursie, Pan Zdzisław Kanas przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Miliczu swój puchar wręczył Panu Janowi Gryglewiczowi za użyczanie konia do orki wielu uczestnikom konkursu.

Burmistrz Gminy Milicz Pan Piotr Lech swój puchar wręczył Pani Ewie Olszewskiej z powiatu milickiego zwyciężczyni w konkurencji kobiecej, a prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu Pan Piotr Walkowski swój puchar wręczył Katarzynie Sierpowskiej ze wsi Szkaradowo powiat rawicki zdobywczyni drugiego miejsca w konkurencji kobiecej. Dodatkowo Pan Zdzisław Kanas ufundował worek owsa dla konia i podarował go Panu Marianowi Sierpowskiemu ze Szkaradowa.

Po zakończonym konkursie orki komisja w składzie Pan Leszek Grala prezes DIR, Pan Piotr Walkowski prezes WIR oraz  Pani Sylwia Szydłowska-Małecka dyr. OK. w Miliczu oceniła potrawy z dyni przygotowane przez uczestniczki konkursu kulinarnego oraz KGW z powiatu milickiego. W konkursie kulinarnym startowało 15 pań z Piękocina oraz  dwa Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu milickiego,  wszystkie Panie otrzymały cenne nagrody ufundowane przez Dolnośląską Izbę Rolniczą we Wrocławiu, które wręczali Panowie Leszek Grala, Piotr Walkowski oraz Ryszard Borys.

Zwyciężczynią konkursie kulinarnym za najciekawsze danie z dyni 2017 została Pani Klaudia Radomska za zapiekankę dyniową przed Panią Anną Jańską za jesienne babeczki z dyni oraz Panią Teresą Podedworną za zupę krem z dyni z mlekiem kokosowym, a tym razem  szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Piękocinie Pani Wioletta Pruchnik za budyń z dyni zajęła zaszczytne 5 miejsce.

W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście:

1. Pan Leszek Grala Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu.

2. Pan Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu.

3. Pan Ryszard Borys Wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu.

4. Pan Piotr Lech Burmistrz Gminy Milicz

5. Krzysztof Osmelak Starosta Powiatu Milickiego

6. Pan Zbigniew Koszarek Burmistrz Gminy Jutrosin.

7. Pani Halina Smolińska Przewodnicząca Rady Miejskiej w Miliczu.

8. Pani Sylwia Szydłowska-Małecka dyr. Ośrodka Kultury w Miliczu. 

9. Pan Stanisław Kuśnierz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Miliczu Kierownik Biura Terenowego DIR w Miliczu

10. Pani Barbara Walaszczyk kierownik Oddziału PIORiN w Miliczu

11. Pan Zdzisław Kanas Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Miliczu

12. Pan Łukasz Rojda Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Rawiczu

13. Pan Stanisław Szocik radny Powiatu Milickiego

14. Fabian Małecki delegat WIR z Rawicza

15. Jan Płachciak delegat DIR z Trzebnicy

16. Pan Witold Szydełko delegat DIR z Oleśnicy

Pogoda tym razem dopisała, a konkursom przyglądała się tłumnie przybyła publiczność wśród publiczności byli przedstawiciele miasta partnerskiego gminy Milicz z Lohr nad Menem.  Dla wszystkich obecnych widzów  organizatorzy jak przystało na „Festiwal dyni” przygotowali smaczną zupę dyniową oraz kapuśniak podawany z kuchni polowej.

Nad całością czuwał kierownik Biura Terenowego Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Miliczu Stanisław Kuśnierz.

Stanisław Kuśnierz

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Słowa prezesa

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,8129 +0,00% [21:59]
 EUR / JPY 124,7370 +0,00% [21:59]
 EUR / PLN 4,3299 +0,00% [21:59]
 USD / JPY 110,3970 +0,00% [21:59]
 USD / PLN 3,8315 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Aleksy, Łukasz