Sześć państw członkowskich apeluje o wycofanie glifosatu

Sześć państw członkowskich UE, które w grudniu głosowały przeciwko przedłużeniu licencji na stosowanie glifosatu zwróciło się do Komisji Europejskiej, apelując o znalezienie alternatywy dla kontrowersyjnej substancji chemicznej, powszechnie stosowanej w środkach chwastobójczych.

W liście skierowanym do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa oraz do komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa, ministrowie rolnictwa Francji, Belgii, Grecji, Luksemburga, Słowenii i Malty wyrazili zaniepokojenie związane z niebezpieczeństwem stosowania glifosatu.

W listopadzie ub. r. komitet odwoławczy złożony z przedstawicieli państw członkowskich, któremu przewodniczy Komisja Europejska, przedłużył licencję na stosowanie kontrowersyjnego środka. Kwalifikowaną większość głosów osiągnięto po tym, jak Niemcy w ostatniej chwili opowiedziały się za jej przedłużeniem.

Sześciu ministrów rolnictwa podkreśla konieczność znalezienia alternatywy dla glifosatu, powołując się na europejską inicjatywę obywatelską podpisaną przez ponad milion obywateli UE, którzy postulują wprowadzenie zakazu stosowania glifosatu oraz przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji, która umożliwiłaby wycofanie substancji do 15 grudnia 2022 r.

W liście do Komisji Europejskiej ministrowie piszą: „W związku z przedłużeniem licencji glifosatu apelujemy, by Komisja Europejska podjęła odpowiednie kroki eliminujące ryzyko związane ze stosowaniem substancji, a także by przygotowała plan wycofania tego środka, przy uwzględnieniu stanowiska rolników”.

Ministrowie wskazują także na konieczność znalezienia potencjalnych alternatyw (chemicznych, mechanicznych i biologicznych) dla głównych sposobów użycia glifosatu.

Źródło: agronews.com.pl

Słowa prezesa

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,8129 +0,00% [21:59]
 EUR / JPY 124,7370 +0,00% [21:59]
 EUR / PLN 4,3299 +0,00% [21:59]
 USD / JPY 110,3970 +0,00% [21:59]
 USD / PLN 3,8315 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Aleksy, Łukasz