PFHBiPM przeciwna zakazom uboju rytualnego i hodowli zwierząt futerkowych

Zakaz uboju rytualnego i hodowli zwierząt futerkowych w Polsce spowoduje utratę najbardziej korzystnych kontraktów oraz zmniejszenie i tak już niskiej opłacalności produkcji. Przyczyni się również do zachwiania płynności finansowej i spowoduje trudności w spłacaniu zaciągniętych kredytów na budowę i modernizację ferm.

Zarząd Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka na posiedzeniu, które odbyło się 2 lutego br. w Warszawie jednogłośnie sprzeciwił się wprowadzeniu zakazu uboju rytualnego oraz zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

Wprowadzenie zakazu uboju rytualnego wiąże się z wycofaniem zakładów ubojowych z tej dochodowej części swojej działalności. Spowoduje to utratę najbardziej opłacalnych kontraktów oraz zmniejszenie opłacalności produkcji.

Zdaniem ekspertów w dłuższej perspektywie wywoła to problemy z płynnością finansową, a co za tym idzie trudności w spłacaniu zaciągniętych kredytów na budowę i modernizację ferm.

Przyczyni się to również do likwidacji kilkunastu tysięcy stanowisk pracy zarówno w rolnictwie jak i przetwórstwie mięsnym.

Krajowy rynek wołowiny bazuje głównie na rynkach zewnętrznych. Eksport obejmuje 80 proc. produkcji, w tym ponad 30 proc. do krajów wykazujących zapotrzebowanie na wołowinę halal lub koszer.

Eksperci ostrzegają, że ograniczenie jej eksportu spowoduje spadek cen mięsa i odbije się na opłacalności produkcji mleka, ponieważ około 90 proc. żywca wołowego trafiającego na rynek polski pochodzi właśnie ze stad mlecznych.

Zarząd PFHBiPM nie chce, żeby powtórzyła się sytuacja z 2013 r., kiedy to doszło do zablokowania możliwości uboju rytualnego, co spowodowało spadek cen bydła rzeźnego.

Z uwagi na rosnący udział eksportu wołowiny halal i koszer wprowadzenie zakazu mogłoby spowodować jeszcze większy spadek cen bydła niż miało to miejsce w 2013 r.

PFHBiPM sprzeciwia się również likwidacji w Polsce hodowli zwierząt futerkowych. Polska jest drugą potęgą w Europie w tej dziedzinie, a wprowadzenie zakazu spowoduje utratę około 50 tys. miejsc pracy.

Przełoży się to także na pogorszenie opłacalność produkcji drobiu, ponieważ odpady kategorii drugiej i trzeciej są wykorzystywane jako pokarm dla zwierząt futerkowych. Po wprowadzeniu zakazu ich hodowli odpady te będą musiały być utylizowane, co znacznie podniesie koszty produkcji drobiu.

Źródło: agropolska.pl

Słowa prezesa

Wiosna za pasem...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,7285 +0,00% [21:59]
 EUR / JPY 127,6240 +0,00% [21:59]
 EUR / PLN 4,3100 +0,00% [21:59]
 USD / JPY 109,4470 +0,00% [21:59]
 USD / PLN 3,6957 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Augustyn, Julian