Komunikat w sprawie przetargów ograniczonych w formie ofert pisemnych

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej preferuje organizację przetargów ograniczonych w formie ofert pisemnych. Ta forma przetargów sprzyja powiększaniu rodzinnych gospodarstw rolnych i powinna być podstawową formą wydzierżawiania nieruchomości państwowych. W przetargach ofert pisemnych to nie czynsz dzierżawny decyduje w czyje ręce trafiają państwowe grunty, ale takie czynniki jak m.in. odległość gruntów rolnika od gruntów państwowych, wielkość gospodarstwa czy ilość gruntów nabytych i dzierżawionych od ANR/KOWR. Dolnośląscy rolnicy od jesieni ubiegłego roku czekają aż wrocławski Odział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ruszy z przetargami ofertowymi na dzierżawę. Zarząd DIR od wielu miesięcy wnioskuje o organizację przetargów pisemnych, ponieważ nie ma żadnych przeszkód, aby dolnośląski Oddział je przeprowadzał.

Obowiązujące dotychczas kryteria w przetargach pisemnych na dzierżawę od dziś jeszcze bardziej sprzyjają rodzinnym gospodarstwom rolnym. Po konsultacjach ze środowiskami rolniczymi Dyrektor Generalny KOWR w dniu 22 lutego 2018r. wprowadził zmiany w dotychczasowych kryteriach i zasadach ich oceny. Od dziś rolnicy nie muszą już składać ofert u notariuszy, tylko w Oddziałach KOWR. Wszystkie korekty mają spowodować, że grunty państwowe szybko będą trafiały do rzeczywistych rolników. Wiosna zbliża się wielkimi krokami, niebawem trzeba będzie rozpocząć prace w polu. Dolnośląska wieś czeka na przetargi ofertowe.

Pełną treść Zarządzenia Dyrektora Generalnego KOWR z 22.02.2018r. w/s przetargu ofert pisemnych zawiera link poniżej.

Zarządzenie nr 28/2018/Z Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z dnia 22.02.2018 r.

Adolf, Tymon