Tradycyjne Stoły Wielkanocne zaprezentowane we Wrocławiu

Tradycyjne przysmaki wielkanocne, ręcznie malowane pisanki i starannie przygotowane palmy to wszystko w sobotę 23 marca zaprezentowało 25 Kół Gospodyń Wiejskich z Dolnego Śląska. Uroczystości rozpoczęły się od przywitania gości przez dyrektora Pasażu Macieja Sanetrę a uroczystego otwarcia dokonał Marszałek Tadeusz Samborski, Wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszard Borys, Prezesi Wojewódzkich Związków Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Eugeniusz Chrzan, Radosław Zysnarski, Marek Świątek. Świąteczne życzenia wszystkim uczestnikom i gościom złożył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Siemieniewski.
Jak co roku „Prezentacja Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek” zgromadziła we Wrocławiu gospodynie z całego regionu i setki osób, które chciały spróbować ich kulinarnych wyrobów. Stoły były pełne wielkanocnych przysmaków min. paschy, babek, serników, mazurków, wędzonek, faszerowanych jajek, żurku, pasztetów, swojskiej kiełbasy, szynki i wiele innych potraw, które są częścią tradycji Święta Wielkiej Nocy.
Oprócz prezentacji potraw, jedną z części imprezy były występy zespołów ludowych min.: „Leszczynki”, „Husynianki”, Tercet Niekoniecznie Geriatryczny”, „Złote Nutki”, „Rozmaryn”, „Michalinki”, „Wrzos”oraz „My Słowianie” odbył też się wojewódzki konkurs na najpiękniejszą palmę i pisankę wielkanocną. W trakcie oceniania jury brało pod uwagę zgodność z tradycją, głównie pod względem materiałów i techniki wykonania.
Wygrane pisanki wykonane były tradycyjną techniką drapaną. Pierwsze miejsce zajęło KGW Chociemyśl –, II miejsce KGW Jeszkowa Górna, III miejsce KGW Jordanów Śląski .
Zwycięskie palmy wykonane zostały z naturalnych materiałów – przede wszystkim suszonych i świeżych roślin, kłosów zbóż oraz kwiatów z tradycyjnych materiałów. W tej konkurencji I miejsce zajęło KGW Jugów , II miejsce KGW Biały Kościół, III miejsce KGW Jaszkowa Górna.
Wydarzenie organizowane było przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, wspólnie z Dolnośląską Izbą Rolniczą i z czterema dolnośląskimi Związkami Rolników, Kołek i Organizacji Rolniczych z Wrocławia, Jeleniej Góry, Świdnicy i Legnicy.
Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Wiosna za pasem...