24 kwietnia 2018 roku na terenie gospodarstwa państwa Zimmer w Łomnicy odbyło się kolejne spotkanie kierownictw współpracujących ze sobą Izb Rolniczych: DIR we Wrocławiu  i Regionalnej Agrarnej Komory w Hradec Kralove. Obradom przewodniczyli  Leszek Grala, Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej i Jarosłav Vojtech Prezes RAK, który jest jednocześnie delegatem do Czeskiej Izby Rolniczej i Przewodniczącym Rady Powiatowej w Nachodzie (OAK). Ze strony czeskiej uczestniczył także prezes OAK Hradec Kralove Pavel Vesely, który jest także Przewodniczącym Rady Nadzorczej Czeskiej Krajowej Izby oraz przewodniczący i pracownicy Rad Powiatowych – OAK  z województwa Hradec Kralove: Nachodu, Rychnova, Trutnova, Jicina. Obecna była kierownik biura RAK pani Jaroslava Nekvasilova i ekspert czeskiego cukrownictwa Zdeniek Soudal. Delegacji DIR przewodniczył prezes Leszek Grala. Uczestniczyli także: Henryk Kowalik delegat DIR do KRIR, członkowie Zarządu: Tadeusz Mochalski, Franciszek Baranowski, Waldemar Jankowski oraz dyrektor biura DIR we Wrocławiu Urszula Solińska – Marek. Obecni byli przewodniczący Rad Powiatowych DIR z Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Lwówka Śl., Wałbrzycha oraz Tadeusz Kinach reprezentujący Związek Plantatorów Buraków i Państwo Zimmer, właściciele gospodarstwa, które było miejscem spotkania. Po otwarciu spotkania i powitaniu gości Prezes Leszek Grala udekorował dr inż. Jana Peśka Złotym Medalem Zasłużony dla Samorządu Rolniczego. Dokonując aktu dekoracji podkreślił zasługi i dorobek odznaczonego w organizacji wystaw bydła mlecznego, które od wielu lat są przeprowadzane w Soveticach – na terenie przedsiębiorstwa Mżany, którego dr Peśek jest wieloletnim, wybitnym prezesem. Wystawy, na których są prezentowane zwierzęta z czterech okolicznych województw, towarzyszące im spotkania, konferencje i pokazy co roku licznie odwiedzają nasi rolnicy, zwłaszcza hodowcy, wywożąc z Sovetic cenne inspiracje i wiedzę.          Program spotkania obejmował szeroką tematykę spraw, problemów i projektów zgłoszonych przez obie strony. Dlatego poruszono większość problemów, z którymi muszą zmagać się rolnicy po obu stronach granicy w roku 2018 oraz wiele tematów, które wspólnie powinniśmy zgłaszać i wnioskować do realizacji do władz krajowych naszych Izb Rolniczych, Ministerstw Rolnictwa czy Komisji Europejskiej.

Andrzej Kamiński

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ