Jurgiel: Decyzja rządu ws. budowy płotu będzie pozytywna

Krzysztof Jurgiel zapytany o to, czy płot wzdłuż wschodniej granicy Polski powstanie odpowiedział, że decyzja rządu w tej sprawie będzie pozytywna. Dodał, że większość ekspertów uważa budowę zapory zabezpieczającej przed dzikami z ASF za słuszną.Rząd na ostatnim posiedzeniu przyjął projekt ustawy w tej sprawie, teraz zajmie się nim Komitet Stały Rady Ministrów. Przypomnijmy, że projekt zakłada powstanie zapory o długości ok. 1200 km wzdłuż wschodniej granicy Polski z Ukrainą, Białorusią oraz obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej.

– W imieniu rządu przygotowałem te projekty, ale premier, cały rząd ma przed sobą podjęcie decyzji. Myślę, że będzie ona pozytywna, czyli za budową płotu – mówił minister Jurgiel.
Szef resortu rolnictwa wspomniał także o tym, że najprawdopodobniej do końca lipca lub w sierpniu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa ma wydać ocenę słuszności budowy tego płotu.

Mówiąc o walce z afrykańskim pomorem świń (ASF) minister nawiązał także do problemów, które rolnicy mają z nowym prawem łowieckim. Jego zdaniem Polski Związek Łowiecki nie potrafi się uporać z odstrzałem dzików, co jest jednym z powodów tego, że wirus pomoru rozprzestrzenia się po kraju.

– Mój wniosek jest taki, żeby jednak zmienić zasady funkcjonowania Polskiego Związku Łowieckiego. Uważam, że powinien on zostać rozwiązany – mówił Krzysztof Jurgiel.

Dopytywany o to dlaczego trzeba rozwiązać PZŁ dodał, że jest to organizacja działająca jako stowarzyszenie, więc nie można jej zmusić do działań. bcz
Źródło: TVP INFO
Fot. Jajor

Jak żyć Panie Premierze?...