Jurgiel: Polski Związek Łowiecki powinien zostać rozwiązany

Polski Związek Łowiecki powinien zostać rozwiązany – powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Zgłosiłem ten problem na wtorkowym posiedzeniu rządu – dodał.
Jurgiel w TVP powiedział, że obecnie jednym z głównych problemów rolników jest sprawa dzików i prawa łowieckiego. – Dla rolników nie jest zrozumiałe, że Polski Związek Łowiecki nie może się z tym uporać – powiedział.
– Mój wniosek jest taki, żeby jednak zmienić zasady funkcjonowania Polskiego Związku Łowieckiego. Uważam, że powinien on zostać rozwiązany – poinformował. Dodał, że w Niemczech jest ponad 30 stowarzyszeń, „które w sposób rynkowy dzierżawią obwody i tam problemów nie ma”.
Jurgiel powiedział, że „nie jest to moje bezpośrednie zadanie w rządzie, ale dziś na rządzie zgłosiłem, aby to uregulować”.
Jurgiel już pod koniec kwietnia br. mówił, że „Polski Związek Łowiecki nie pomaga w walce z ASF u dzików i to jest jeden z powodów rozprzestrzeniania się tej choroby”. „Jeśli chodzi o dziki, to Polski Związek Łowiecki nam nie pomagał i nie pomaga dalej”.
Jego zdaniem to organizacja działająca jako stowarzyszenie, więc nie można jej zmusić do działań. – To jest jeden z powodów tego, że ASF u dzików rozprzestrzenia się w kraju – mówił minister.
Afrykański pomór świń występuje w Polsce od 2014 r. Pierwszy przypadek u dzika stwierdzono w województwie podlaskim blisko granicy z Białorusią. Od początku trwania epizootii wykryto w Polsce 1942 przypadków u dzików oraz 108 ognisk u świń. Dotychczas cztery województwa objęte są ograniczeniami w związku z ASF: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie.

źródło : www.farmer.pl

Jak żyć Panie Premierze?...

Gerard, Teodor