Wyjazd studyjny naszych rolników do Szwajcarii Saksońskiej

Z inicjatywy Rady Powiatowej DIR w Jeleniej Górze, która była też głównym organizatorem, 32 osobowa grupa dolnośląskich rolników wraz z osobami towarzyszącymi odwiedziła rolników z pogranicza niemiecko-czeskiego, czyli tzw. Szwajcarii Saksońskiej. Warunki przyrodnicze południowej Saksonii są porównywalne z naszymi w powiatach o charakterze górzystym z których zaprosiliśmy większość uczestników wyjazdu studyjnego.
Rolnikom towarzyszyli przedstawiciele kierownictwa Dolnośląskiej Izby Rolniczej z Prezesem Leszkiem Gralą i członkami Zarządu DIR : Tadeuszem Mochalskim i Franciszkiem Baranowskim. Obecni byli także nasi goście, między innymi z-ca dyr. Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Pan Waldemar Reduch oraz członkowie kierownictwa DOZEDO Sp. z o.o. która została niedawno powołana jako strategiczny podmiot do realizacji programu tzw. Zielonej Doliny – Panowie Janusz Herba i Krzysztof Haziak.
Partnerem organizacyjnym ze strony saksońskiej było Katolickie Stowarzyszenie CSB Sachsen e. V. i Pan Thaddaus Ziesch – członek kierownictwa stowarzyszenia, dobrze znany na Dolnym Śląsku inicjator i realizator wielu projektów i wypróbowany przyjaciel dolnośląskich rolników, który nam stale towarzyszył.
W trakcie dwudniowej wyprawy 22 i 23 maja 2018 r. zrealizowaliśmy intensywny program wizyt zapoznając się z osiągnięciami i problemami trzech spółdzielczych gospodarstw górskich o powierzchni 1500 – 2000 ha z intensywną produkcją zwierzęcą, między innymi bydłem opasowym i mlecznym, prowadzoną w oparciu o bardzo zadbane pastwiska i łąki oraz wiele kierunków działalności dodatkowej np. biogazownie, energetykę wiatrową i słoneczną, przetwórstwo mięsa i nasion oleistych , handel bezpośredni oraz inne.
Zwiedziliśmy także znaną w Europie hodowlę zarodową bydła mięsnego Limousn-Hof Michael Klemm zapoznając się z pracą hodowlaną i jej wynikami. Uzyskaliśmy także wiele praktycznych rad i wskazówek. Każda wizyta czy spotkanie z saksońskimi rolnikami , a także Dyrektorem Saksońskiego Związku Rolników obfitowały w ciekawą i ożywioną dyskusję. Dolnośląscy uczestnicy zadawali liczne pytania, a uzyskane na nie odpowiedzi były ciekawe i wyczerpujące.

Sporządził:
Andrzej Kamiński

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Słowa prezesa

Jak żyć Panie Premierze?...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,7696 -0,07% [02:18]
 EUR / JPY 132,9120 +0,02% [02:19]
 EUR / PLN 4,2811 -0,06% [02:17]
 USD / JPY 112,9680 +0,02% [02:19]
 USD / PLN 3,6381 -0,04% [02:19]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Justyna, Cyprian