Samorząd rolniczy w sprawie suszy

Samorząd rolniczy odbiera coraz liczniejsze sygnały płynące już z całego kraju o krytycznej sytuacji roślin na polach spowodowanej brakiem opadów. Zjawisko wystąpienia suszy rolniczej na terenie całego kraju potwierdził Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach prowadzący System Monitoringu Suszy Rolniczej.
Problemem dla wielu rolników jest jednak brak monitorowania wystąpienia suszy rolniczej na użytkach zielonych stanowiących podstawową bazę paszową dla zwierząt. Hodowcy nie mają w związku z tym możliwości ubiegania się o szacowanie strat na łąkach, pomimo dużych ubytków pokarmu dla zwierząt, który będą musieli zapewnić w inny sposób.
W związku z powyższym, zwrócono się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych na działania pomocowe dla producentów dotkniętych klęską suszy oraz wprowadzenie zmian legislacyjnych biorących pod uwagę występowanie suszy rolniczej w użytkach zielonych.
Ponadto, w przypadku dalszego braku opadów niezbędne może okazać się ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, co umożliwi powołanie komisji szacujących straty na terytorium całej Polski, we wszystkich gospodarstwach i na wszystkich rodzajach upraw oraz da rolnikom szansę na skorzystanie z wielu instrumentów, które chociaż w niewielkim stopniu pozwolą zrekompensować ogromne straty spowodowane klęską suszy.

źródło: krir.pl

Jak żyć Panie Premierze?...

Gawl, Florentyna