Susza może wywołać drastyczne skutki finansowe

SAMSUNG CSC

„Drastyczne” – tak konsekwencje suszy na Dolnym Śląsku dla rolników ocenia Leszek Grala, Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej. – Mamy już przyjętych kilkaset interwencji i wniosków dotyczących skutków suszy w naszym regionie – relacjonuje Grala. – Na bieżąco monitorujemy sytuację. Powoływane są komisje, które będą ją oceniać w terenie i tam pracować.

Sytuacja jest niezwykle poważna, bo z informacji DIR wynika, że na Dolnym Śląsku jest wiele rejonów, gdzie deszczu nie było nawet od dwóch miesięcy, zaś wg. szacunków rolników zagrożona suszą już teraz jest nawet 1/3 areału rolniczych upraw ozimych i jarych. – Jare wysychają, a ozime zasychają – informuje Grala. Według niego brak opadów deszczu może wkrótce zagrozić także plonom kukurydzy, która będzie niedługo wiechowała, nawet ziemniaków.
Sytuację pogarsza jeszcze niezwykle zmienna aura, która niszczy plony w bardzo złośliwy sposób.
– Fale deszczowo – gradowo – burzowe przechodzą małymi falami i obejmują części gmin, a system monitoringu obejmuje tylko jeden na trzy powiaty w naszym regionie. To utrudnia szacowanie strat – dodaje Grala.
Piotr Juszczak, gospodarujący z rodziną we wsi Lisowice (50 ha, gmina Ruja) jeszcze gorzej widzi obecną sytuację.
– Zboża ozime i rzepak na gruntach czwartej i piątej klasy wyschły już w około trzydziestu procentach, a jare nawet w pięćdziesięciu procentach nawet nie wzeszły, zaś to co wzeszło słabo się wykształciło, więc plony zapowiadają się bardzo kiepsko – opowiada Jusczak. Dodaje, że sytuacja jest poważna, bo wysychają nawet przydomowe studnie, a w głębinowych woda opadła o kilka metrów.
Z danych zebranych przez DIR wynika, że na 169 gmin w regionie w 138 zagrożone są uprawy jarych (33% powierzchni), w 129 ozimych (29% powierzchni), truskawek w 123 gminach (27 % powierzchni), krzewów owocowych w 123 gminach (27 % powierzchni), drzew owocowych w 70 gminach (6 % powierzchni).
Artur Mackiewicz, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego we Wrocławiu już zapowiada pomoc dla rolników, których dotknęła klęska suszy i złożą odpowiednie wnioski o pomoc.
– Na pewno będziemy wspierać rolników. Będziemy rozkładać na raty albo umarzać płatności dla dzierżawców i kupujących grunty – zapowiada Mackiewicz.
Na szczęście susza nie zagraża jeszcze wszystkim roślinom uprawnym – rzepakowi, rzepikowi i burakom cukrowym.

źródło:www.farmer.pl

Słowa prezesa

Jak żyć Panie Premierze?...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,7470 -0,04% [03:18]
 EUR / JPY 129,7000 +0,20% [03:19]
 EUR / PLN 4,2866 +0,01% [03:17]
 USD / JPY 111,9200 +0,14% [03:19]
 USD / PLN 3,6983 -0,06% [03:19]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Gawl, Florentyna