Wyjazd studyjny na Warmię i Mazury

 

W dniach 7-10 czerwca br. delegaci Rad Powiatowych Dolnośląskiej Izby Rolniczej z całego Dolnego Śląska wzięli udział w wyjeździe studyjnym na Warmię i Mazury. Inicjatorką wyjazdu oraz jego główną organizatorką była Pani Elżbieta Ulatowska – delegatka Rady Powiatowej DIR Powiatu Kłodzkiego i jednocześnie Przewodnicząca Komisji Budżetowej, wspierana przez Panią Aleksandrę Fałat – Zastępcę Dyrektora Biura DIR we Wrocławiu. Opracowany program wyjazdu, łącząc przyjemne z pożytecznym, pozwolił uczestnikom wycieczki zarówno na zapoznanie się ze specyfiką produkcji rolniczej Warmii i Mazur, jak i zwiedzenie najsłynniejszych atrakcji turystycznych regionu, wśród których wymienić należy Zamek w Malborku czy rejs Kanałem Elbląskim.
Wizyta w gospodarstwie rolnym Pana Narewskiego w miejscowości Gązwa, specjalizującym się w hodowli bydła mięsnego, stanowiła dla naszych delegatów doskonałą okazję do zapoznania się z wyzwaniami i problemami, z jakimi borykają się producenci żywca wołowego regionu Warmii i Mazur. Pomimo pewnych różnic, wiele problemów pozostaje wspólnych. Opłacalność produkcji czy poszukiwanie rynków zbytu w takim samym stopniu spędza sen z powiek hodowcom w obu województwach. Z kolei zwiedzanie Ogrodów Pokazowych i Motylarni w Marcinkowie uświadomiło uczestnikom wyjazdu, jak wiele rodzajów działalności może być z powodzeniem prowadzonych na terenach wiejskich stanowiąc alternatywę dla tradycyjnej produkcji rolniczej. Ogrody Pokazowe w Marcinkowie są członkiem ogólnopolskiej sieci zagród edukacyjnych. Oferują bogaty program zajęć edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku oraz całą gamę festiwali, koncertów i imprez sportowych dla dorosłych. Po ogrodach oprowadzała ich właścicielka – Pani Magdalena Markiewicz, społeczniczka, działaczka na rzecz rozwoju Warmii i Mazur, laureatka konkursu „Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur 2018 r.”. Początkowo założone i prowadzone przez nią przedsiębiorstwo zajmowało się projektowaniem ogrodów i terenów zieleni miejskiej, jak również aranżacją ogrodów i ich pielęgnacją. Kolejnym etapem rozwoju firmy było założenie szkółki roślin ozdobnych. Z biegiem lat przedsiębiorstwo się rozrosło i zmieniło profil działalności – powstały Ogrody Pokazowe. Opiekę nad Ogrodami sprawuje Fundacja Inkubator Kreatywności. Obecnie Ogrody Pokazowe skupiające aranżacje ogrodów o różnej tematyce i stylu (m. in. ogród śródziemnomorski, meksykański, japoński, ziołowo-warzywny i in.) skupione na zaledwie 3000 m2 stanowią atrakcję turystyczną Mazur i są chętnie odwiedzane przez turystów z Polski i z zagranicy. Pani Magdalena Markiewicz jest przykładem kobiety, która osiągnęła sukces realizując własne pasje i czyniąc z nich sposób na życie.
Najważniejszym punktem wyjazdu było spotkanie delegatów Dolnośląskiej Izby Rolniczej z Zarządem Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, reprezentowanym
przez: Pana Jana Heichel – Prezesa W-MIR, Pana Romualda Tańskiego – Wiceprezesa W-MIR, Pana Marka Kuźniewskiego członka Zarządu W-MIR oraz Pana Krzysztofa Wiśniewskiego członka Zarządu W-MIR. Podstawowe obszary działalności Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej przedstawili: Pan Jan Heichel – Prezes W-MIR oraz Pan Romuald Tański – Wiceprezes W-MIR. Ożywiona dyskusja kończąca spotkanie wykazała, iż: monitorowanie obrotu ziemią użytkowaną rolniczo, przyszłość WPR po roku 2020, opłacalność produkcji rolniczej czy zmiana procedur szacowania szkód łowieckich i tych wywołanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi oraz wypłaty odszkodowań za nie stoją na czele priorytetowych działań podejmowanych przez obie Izby Rolnicze.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Słowa prezesa

Jak żyć Panie Premierze?...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,7450 -0,09% [04:18]
 EUR / JPY 129,7580 +0,24% [04:18]
 EUR / PLN 4,2865 +0,00% [04:18]
 USD / JPY 111,9760 +0,19% [04:18]
 USD / PLN 3,6985 -0,05% [04:18]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Gawl, Florentyna