VIII Targi Produktu Lokalnego i VI Przegląd Zespołów Ludowych „Biskupicki Złoty Kłos”

W dniu 10 czerwca 2018 roku w Biskupicach Oławski odbyły się VIII Targi Produktu Lokalnego oraz VI Przegląd Zespołów Ludowych. Organizatorem imprezy jest: Burmistrz Jelcza – Laskowic Bogdan Szczęśniak, Miejsko Gminne Centrum Kultury oraz Sołtys Biskupic Oławskich Pan Marek Starczewski, przy wsparciu Rady Sołeckiej i Miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Fundatorem nagród -Pucharów, była Dolnośląska Izba Rolnicza.
W tym roku, podobnie jak w latach minionych przyjechało do Biskupic Oławskich 20 wystawców i producentów, którzy zaprezentowali oprócz wyrobów przemysłowych, spożywcze takie jak: tradycyjne sery, wędliny, cydry, piwa, wina, miody, pieczywa itp.
Wystawiane produkty można było podziwiać a także nabywać. Wystawcy i wytwórcy lokalni przyjechali z różnych stron kraju, swoje produkty wykonują tradycyjnymi metodami, potrafią tworzyć artystyczne dzieła i wyroby stanowiące autentyczną wizytówkę ich regionu.
Oprócz tego w tym dniu odbyła się konfrontacja zespołów ludowych „Biskupicki Złoty Kłos” – to doskonała okazja do zapoznania się z folklorem kształtującym wizerunek naszego regionu, prezentujący instrumenty muzyczne niejednokrotnie już zapomniane a także regionalne tańce i śpiew.
W tegorocznej edycji VI Przeglądu Zespołów Ludowych zaprezentowały się 24 zespoły, w 3 kategoriach: wokalnej, dziecięco – młodzieżowej i wokalno – instrumentalnej.
Komisja sędziowska przyznała następujące nagrody:

Zespoły wokalne:
Wyróżnienie : NIEZAPOMINAJKI (Gromadka)
III miejsce : NARAMIANKI (Biała)
II miejsce : WALISZOWIANIE (Nowy Waliszów)
I miejsce : BIAŁA (Biała)

Zespoły dziecięco – młodzieżowe
I miejsce : ex equo zespół MARCINKI (Marcinkowice) oraz DŁUGOŁĘKA (Długołęka)

Zespoły wokalno – instrumentalne
Wyróżnienie : RATOWICZANKI (Ratowice)
III miejsce : MALWY (Oborniki Śląskie)
II miejsce : SYCOWIACY (Syców)
I miejsce : TARNAWICZANKI (Stary Waliszów)
Przyznane zostały dwie nagrody specjalne otrzymali je: KRUKOWIANIE (Kruków, gm. Żarów) (kategoria zespoły lokalne) oraz JORDANKI (Jordanów Śląski) (kategoria zespoły wokalno – instrumentalne)
Nagrody z ramienia Dolnośląskiej Izby Rolniczej wręczał V-ce Prezes – Ryszard Borys.
Dolnośląska Izba Rolnicza uhonorowała odznaczeniem izbowym Pana Marka Starczewskiego, wieloletniego organizatora imprezy.
Po części oficjalnej uczestnicy mogli pozostać i bawić się przy dźwiękach atrakcyjnych zespołów muzycznych.

Kazimierz Dobrowolski

Mark, Jarosław