Zmiana degresywności płatności ekologicznej najwcześniej w 2020 r.

Zarząd KRIR, na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, wystąpił do Ministra Rolnictwa I Rozwoju Wsi o zmianę obecnie obowiązującej degresywności stosowanej w ramach działania Rolnictwo ekologiczne Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zachodniopomorski samorząd rolniczy zawnioskował o zwiększenie wielkości areału, do którego odpowiednio przysługuje 100, 75 i 50% stawki podstawowej.

W odpowiedzi na propozycję Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, resort rolnictwa poinformował, że system degresywności wdrożony w ramach działania Rolnictwo ekologiczne PROW 20142020 wprowadzony został na podstawie ówczesnych analiz przeprowadzonych na potrzeby zaprojektowania tego działania, w tym m.in. w odniesieniu do posiadanego (zmniejszonego) budżetu, w tym skali zobowiązań kontynuacyjnych, potrzeby wspierania nie tylko dużej powierzchni pod rolnictwem ekologicznym, ale także jak największej liczby rolników oraz uwarunkowań w ramach tzw. ekonomii skali.

Minęło kilka lat od uruchomienia działania, w związku z czym podziękowano za zwrócenie uwagi na potrzebę ulepszenia systemu degresywności tak, aby w lepszym stopniu brał pod uwagę obecne uwarunkowania ekonomiczne rolnictwa ekologicznego.

W związku z tym MRiRW poinformowało, że ponownie zostaną przeprowadzone pogłębione analizy w zakresie zasadności i możliwości złagodzenia systemu degresywności w ramach działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020.

Niemniej jednak, przekazano, że poziom degresywności dla działania Rolnictwo ekologiczne określony jest na poziomie postanowień PROW 2014-2020, tak więc ewentualna jego zmiana związana jest z długotrwałą procedurą obejmującą m.in. zatwierdzenie przez Komitet Monitorujący PROW 2014-2020 i uzyskanie akceptacji Komisji Europejskiej.

W związku z tym poinformowano, że w zakresie degresywności ewentualne zmiany mogłyby mieć zastosowanie najwcześniej od kampanii naboru wniosków w 2020 r.

źródło: krir.pl

Alicja, Bogusław