Dożynki Wojewódzkie już za nami……

W niedzielę 2 września 2018 roku w Gryfowie Śląskim odbyły się Dożynki Wojewódzkie Dolnego Śląska. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od tradycyjnej mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym pw. Świętej Jadwigi Śląskiej w Gryfowie Śląskim. Mszę w intencji rolników celebrowali: proboszcz parafii ks. Krzysztof Kurzeja i Biskup Zbigniew Kiernikowski, który przed mszą przywitał się z gospodarzami i wiernymi oraz poświęcił chwilę na powitanie delegacji wieńcowych i przyjrzenie się dziełu ich rąk. Po mszy ulicami miasta od kościoła gdzie odbywały się główne uroczystości przeszedł barwny dożynkowy korowód, na którego czele szła Orkiestra Dęta Miasta Lubań a za nią delegacje z kilkunastu powiatów Dolnego Śląska niosące najpiękniejsze wieńce reprezentujące ich powiat. Cały korowód szedł w kierunku Bulwaru nad Kwisą gdzie odbyły się pozostałe uroczystości dożynkowe.

Około godziny 14:00 nastąpiło delegacji dożynkowych. Później nastąpiło oficjalne otwarcie obchodów dożynkowych przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Gryfów Śląski Olgierda Poniźnika. Dolnośląską Izbę Rolniczą reprezentował Leszek Grala Prezes DIR, Henryk Kowalik delegat do KRIR, Władysław Majkowski Przewodniczący Rady Powiatowej w Bolesławcu, Mirosław Kaszkur Przewodniczący Rady Powiatowej w Bolesławcu oraz delegaci do Rad Powiatowych. Następnie przemawiali zaproszeni goście w tym Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Pan Leszek Grala, który był wśród zaproszonych gości oraz wręczał nagrodę prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej za najładniejszy wieniec dożynkowy. Nagrodę prezesa DIR wygrała delegacja wieńcowa sołectwa Kraśnik z powiatu bolesławieckiego. Ponadto została wręczona nagroda Przewodniczącego Rady Powiatowej DIR powiatu lwóweckiego Pana Mieczysława Środy którą był bon wartościowy do zrealizowania w jednym z punktów handlowych. Nagrodę tą wygrała delegacja Jeżowa Sudeckiego z powiatu jeleniogórskiego. Nagrodę organizatorów Dożynek Wojewódzkich na najładniejszy wieniec Dożynkowy wygrała delegacja powiatu trzebnickiego, w komisji konkursowej zasiadał Pan Władysław Majkowski, przewodniczący Rady Powiatowej DIR powiatu bolesławieckiego. Starostą Dożynek był Pan Tomasz Krawczyk, delegat do Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej powiatu lwóweckiego.

Ponadto Dolnośląska Izba Rolnicza zaznaczyła swą obecność podczas Dożynek Wojewódzkich wystawiając własne stoisko obsługiwane przez pracowników Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Odwiedzający stoisko DIR mogli dowiedzieć o tym, że w Dolnośląskiej Izbie Rolniczej można uzyskać bezpłatne porady prawne świadczone przez mecenasa Łukasza Opalińskiego. Ponadto odwiedzający stoisko DIR dowiadywali się o kampanii społecznej o charakterze informacyjnym „Stop usuwaniu rolnictwa ze wsi”. Kampania ta dotyczy uświadamiania mieszkańców obszarów wiejskich, ale niezajmujących się rolnictwem, że wieś jest nie tylko miejscem sielskiego odpoczynku dla mieszkańców dużych miast, ale przede wszystkim miejscem bardzo trudnej, wymagającej pracy rolnika. Przy stoisku DIR dostępne były również materiały prasowe „Dolnośląska Wieś”, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, „Rolniczy Rynek”, oraz ulotki informacyjne Dolnośląskiej Izby Rolniczej, sposobu wydzierżawiania gruntów, ubezpieczeń dla rolników oraz wyżej opisanej kampanii „Stop usuwaniu rolnictwa ze wsi”.

Po zakończonych obchodach oficjalnych rozpoczęto część artystyczną, występy zespołów folkorystycznych, Sołtysowe Gryfinki z Proszówki, Łużyczanki z Pobiednej, Rząsinianki z Rząsin, a następnie koncert „Wędrowne gitary” i MAXX Dance”.

Piotr Szałas

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Słowa prezesa

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,7910 +0,11% [23:36]
 EUR / JPY 124,7130 -0,00% [23:38]
 EUR / PLN 4,2883 +0,03% [23:38]
 USD / JPY 109,7330 -0,00% [23:38]
 USD / PLN 3,7736 +0,08% [23:38]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Fabian, Sebastian