Wiceprezes Ryszard Borys uczestniczył w V Forum Sektora Wołowiny

Wybitni eksperci, najważniejsze tematy branżowe oraz możliwość nawiązania cennych kontaktów biznesowych – V Forum Sektora Wołowiny już za nami.
Forum Sektora Wołowiny to cykliczna konferencja organizowana przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego wraz z Radą Sektora Wołowiny. Tegoroczna, wyjątkowa gdyż jubileuszowa edycja Forum współorganizowana przez Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz przy współpracy z Copa i Cogeca odbyła się się w dniach 3 -4 grudnia 2018 r. w Serocku pod Warszawą. Temat przewodni Forum brzmiał „Pakt na rzecz przyszłości sektora wołowiny i cielęciny wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa i konsumentów „.
Sektor wołowiny i cielęciny odgrywa ważną rolę w rolnictwie jak i całej gospodarce Unii Europejskiej, jednocześnie stoi przed szeregiem wyzwań gospodarczych, społecznych i środowiskowych. Każdy, posiadający chociaż pobieżną znajomość specyfiki tego sektora, ma świadomość, że nie może być mowy o rozwoju polskiego sektora wołowiny bez globalnego spojrzenia na wyzwania przed jakimi stoi ta branża.
Tegoroczne Forum Sektora Wołowiny miało zatem charakter wydarzenia międzynarodowego, podczas którego gościli przedstawiciele różnych krajów europejskich, funkcjonujących tam spółdzielni rolniczych oraz organizacji producenckich, a także przedstawiciele międzynarodowej administracji publicznej, szczególnie z UE.
Poza znakomitymi gośćmi z zagranicy uczestnikami Forum jak co roku obecni byli hodowcy, producenci żywca wołowego, przedstawiciele ubojni, zakładów rozbioru, przedstawiciele administracji szczebla krajowego i samorządowego, przedstawiciele handlu, dostawcy produktów oraz usług dla przemysłu mięsnego, przedstawiciele świata nauki, branżowych stowarzyszeń, rządowych agencji i ośrodków doradztwa rolniczego. Uczestniczyli także przedstawiciele DIR na czele z V-ce Prezesem Zarządu Ryszardem Borysem.
Dzięki skomponowaniu takiego grona uczestników, Forum stało się doskonałą okazją do podjęcia świadomej dyskusji na temat przyszłości europejskiego sektora wołowiny oraz pozycji jaką zajmie w nim Polska. Jest to szczególnie ważne w świetle wyzwań pojawiających się w wyniku podpisania umowy z krajami Mercosur oraz Brexit’u na reprezentowany przez nas sektor, a także celów nowej, ambitnej Wspólnej Polityki Rolnej.
Biorąc pod uwagę program Unii Europejskiej oraz jego znaczenie dla sektora wołowiny, forum zostało podzielone na następujące obszary tematyczne: polityka (z naciskiem na WPR), handel, badania/innowacje i marketing. Szczegółowe informacje nt. Forum są dostępne na stronach internetowych i w prasie rolniczej.
Opracował
Andrzej Kamiński