Nie odkładamy spraw do poczekalni, jesteśmy samorządem rolników, reagujemy na bieżąco – mówił Prezes Leszek Grala

O sprawach najważniejszych dla dolnośląskiego rolnictwa, o opłacalności rolniczej produkcji i organizowaniu życia na wsi, o tym w najnowszym odcinku programu „Teraz wieś”, którego gośćmi byli: Leszek Grala Prezes DIR oraz Mirosław Kulesza nowy Dyrektor OR KOWR we Wrocławiu.
Nie odkładamy spraw do poczekalni, jesteśmy samorządem rolników, reagujemy na bieżąco realizując wnioski jakie napływają do naszej Izby – powiedział Leszek Grala Prezes DIR. Duża część postulatów niemożliwa jest do zrealizowania w szybkim czasie. Przykładem jest susza, która była szacowana w oparciu o istniejące przepisy. Musimy zaplanować jak to będzie wyglądać w przyszłości. Przede wszystkim musimy zwiększyć liczbę stacji. I tak podczas spotkań deklarują wójtowie, starostowie, ale i również izby rolnicze, gotowość zakupu takich stacji i włączenia ich do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce, co przełoży się w przyszłości na zmniejszenie liczby niezadowolonych i rozgoryczonych rolników. Przekazujemy również uwagi do ustaw rządowych. Ostatnio wnieśliśmy uwagi do nowelizowanej ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Co ciekawe 90% naszych uwag rozpatrywanych jest pozytywnie m.in. chodzi o uratowanie budynków z np. 1 ha ziemi, których nie można sprzedać.

W mojej ocenie sytuacja w rolnictwie jest trudna. Zdecydowanie w ostatnich latach spadła opłacalność produkcji rolnej i są to trendy światowe. Ludzie wychodzą na ulicę – kilka dni temu nasi przedstawiciele izb rolniczych protestowali w Brukseli.
W programie również relacja z Tradycyjnych Stołów Wigilijnych, które odbyły się 15 grudnia 2018 w Pasażu Grunwaldzkim.
Słowa prezesa

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,7910 +0,11% [23:36]
 EUR / JPY 124,7130 -0,00% [23:38]
 EUR / PLN 4,2883 +0,03% [23:38]
 USD / JPY 109,7330 -0,00% [23:38]
 USD / PLN 3,7736 +0,08% [23:38]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Fabian, Sebastian