Zarząd DIR w sprawie zasadności zakupu stacji pomiarowych w kontekście zapowiadanych zmian sposobu prowadzenia monitoringu suszy

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się pismem z dnia 04.01.2018 r. do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w sprawie zasadności zakupu stacji pomiarowych w kontekście zapowiadanych zmian sposobu prowadzenia monitoringu suszy na bazie map satelitarnych.

Z doświadczeń wyniesionych przez członków naszej izby i z prac związanych z szacowaniem strat w rolnictwie wywołanych klęską suszy  oraz sygnałów otrzymywanych od rolników
z naszego regionu  wynika, że  system monitorowania suszy oparty na Klimatycznym Bilansie Wodnym  i Systemie Monitoringu Wilgotności Gleby nie dał pewnego obrazu strat poniesionych przez rolników w uprawach. Przyczyną  może być  nierównomierne rozmieszczenie stacji pomiarowych w regionie dolnośląskim, szczególnie do monitorowania wilgotności gleby gdzie mamy tylko jedną taką stację w miejscowości Jelcz Laskowice.

Oczywistym jest, że większa liczba stacji pomiarowych daje dokładniejsze  wyniki.  Dolnośląska Izba rolnicza wychodząc naprzeciw potrzebom rolników gotowa jest zaangażować się w zakup kolejnych stacji. W związku z tym oraz zapowiedziami, iż sposób monitorowania suszy może ulec zmianie i może być prowadzony na bazie map satelitarnych, prosimy o informację czy zakup stacji jest zasadny czy należy spodziewać się zmiany sposobu prowadzenia monitoringu. Jeżeli tak to od kiedy i jakie są koncepcje zmian – zapytuje w piśmie Zarząd DIR.

W przypadku jeżeli rozbudowa sieci stacji meteorologicznych i pomiaru wilgotności gleby ma dalsze uzasadnienie Zarząd DIR poprosił o podanie jakie wymagania powinny takie stacje spełniać aby były ujęte w systemie monitoringu prowadzonym przez IUNG.  Zarząd DIR jest po rozmowach z samorządami lokalnymi, które wyrażają gotować zaangażowania się w wykonanie nowych stacji. Konkretni Burmistrzowie i Wójtowie są zainteresowani posadowieniem stacji na terenie ich gmin, dlatego Zarząd DIR poprosił o informację czy będą akceptowane lokalizacje wskazane w poszczególnych gminach czy będzie wskazywana konkretna lokalizacja.

Zarząd DIR poprosił również o informację czy istnieje taka możliwość aby w system monitoringu włączyć  stacje meteorologiczne, które są w posiadaniu  Lasów Państwowych oraz kopalni.

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

Fabian, Sebastian