Dopłaty do paliwa rolniczego – nowe wnioski i nowe dokumenty

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące dopłat do paliwa rolniczego. Od tego roku dodatkowe środki mogą uzyskać gospodarstwa utrzymujące bydło. Jakie dokumenty i skąd je uzyskać, żeby złożyć wniosek o zwrot akcyzy za paliwo wykorzystane do produkcji rolniczej?

Od tego roku wzrosła stawka dopłat do paliwa rolniczego do 1 ha.

Zamiast dotychczasowych 86 zł/ha będzie teraz 100 zł/ha. Gospodarstwa rolne będą mogły także ubiegać się dodatkowo o zwrot akcyzy za paliwo wykorzystywane przy chowie i hodowli bydła.

Rolnik dostanie 30 złotych za każdą 1 DJP (dużą jednostkę przeliczeniową) bydła. Jednak z tej dotacji nie będą mogli skorzystać rolnicy utrzymujący inne zwierzęta gospodarskie.

Nowy wzór wniosku o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Żeby otrzymać dotacje rolnik będzie musiał złożyć do urzędu gminy wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Od początku roku obowiązuje nowy wzór tego wniosku.
Zobacz:

We wniosku gospodarz podaje swoje dane osobowe oraz adres gospodarstwa, wpisuje ile hektarów jest jego własnością oraz ile gruntów jest jego współwłasnością. W formularzu podaje także jaka była średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła, którego był właścicielem w poprzednim roku. W samym formularzu należy jeszcze zebrać zgody współposiadaczy użytków rolnych na wypłatę dotacji rolnikowi składającemu wniosek.

Dopłaty do paliwa rolniczego – termin złożenia wniosku

Żeby otrzymać dotacje do paliwa zużytego przy chowie bydła należy wcześniej wystąpić do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wydanie dokumentu zawierającego informację o liczbie DJP bydła. Do wniosku o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze należy także dołączyć kopie lub oryginały faktur na zakup paliwa.

W przypadku wniosków składanych w terminie od 1 do 28 lutego należy załączyć faktury na paliwo kupione w okresie od 1 sierpnia 2018 r. do 31 stycznia 2019 roku. Z kolei do wniosków składanych w sierpniu dołącza się faktury za paliwo kupione od 1 lutego do 31 lipca 2019 roku. Warto przy tym zwrócić uwagę na kwestię terminu płatności. Ministerstwo rolnictwa informuje, że fakturę dokumentującą zakup oleju napędowego w styczniu 2019 r. z 30-dniowym terminem płatności, można uwzględnić do zwrotu podatku akcyzowego w lutym 2019 roku, ponieważ zakup oleju napędowego powinien dotyczyć 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego.

Auror: Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Źródło: tygodnik-rolniczy

Słowa prezesa

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,7476 +0,00% [21:59]
 EUR / JPY 125,8210 +0,00% [21:59]
 EUR / PLN 4,2765 +0,00% [21:59]
 USD / JPY 111,9050 +0,00% [21:59]
 USD / PLN 3,8021 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Bartosz, Feliks