Izby rolnicze pytają ekologów. Gdzie byliście, gdy wybijano zdrowe świnie?

Wojewódzkie izby rolnicze wystąpiły z poparciem dla resortów rolnictwa i środowiska w sprawie skoordynowanego odstrzału dzików. Apelują, by nie porzucać tych działań pod presją różnych środowisk.

Jak podkreśla Lubelska Izba Rolnicza, ostatnie „ożywienie” pewnych grup i podnoszone przez nie larum w sprawie redukcji populacji dzików przyjmuje z zaskoczeniem i jednocześnie dużym zażenowaniem.

„Przedstawiciele tych grup, a co niestety widzimy także osoby publiczne, grupy naukowców jako obrońcy życia podnoszą w mediach, że nie można zabić wszystkich dzików, bo są wśród nich prośne maciory, młode dziki. Celebryci w mediach społecznościowych dzielili się swoimi przemyśleniami na temat odstrzału dzików” – czytamy w stanowisku LIR.

„Należy zadać sobie pytanie, gdzie byli ci wszyscy ludzie, kiedy w chlewniach na wschodzie kraju wybijano zdrowe, prośne lochy i warchlaki” – wskazuje z kolei Podlaska Izba Rolnicza.

„Dlaczego wtedy media, celebryci i grupy ekologów nie nagłaśniały olbrzymiej tragedii producentów trzody chlewnej z rejonów objętych ASF? Chyba, że jest to tylko w ich wykonaniu nagonka medialna” – zauważa jeszcze lubelski samorząd rolniczy.

Obie izby apelują do władz, by nie ulegać presji osób niezwiązanych z rolnictwem, których wiedza w tym zakresie jest ograniczona, bo tylko masowy odstrzał dzików, jako głównych wektorów wirusa ASF, może zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby i – tym samym – wygaszanie produkcji trzody chlewnej.

Produkcja ta daje utrzymanie ok. 170 tys. gospodarstw (to i tak znacznie mniej niż kiedyś) i zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

Rolnicze samorządy w swych wystąpieniach wskazują na sąsiednie Niemcy, gdzie w sezonie 2017/2018 myśliwi odstrzelili o ponad 40 proc. dzików więcej niż w poprzednim okresie.

„Decyzję o znacznej depopulacji dzików w tym kraju podjęto bardzo szybko. ASF w Niemczech nie ma, ale nasi zachodni sąsiedzi już teraz stanowczo bronią się przed wirusem na wypadek, gdyby przedostał się z Polski czy Czech. Tam podjęto zdecydowane kroki już zawczasu. U nas od 4 lat toczy się debata dotycząca tego, czy zabijać dziki” – zaznacza na koniec LIR.

źródło: agropolska

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

CHF / PLN 3,8129 +0,00% [21:59]

Aleksy, Łukasz