Poselski projekt ustawy o ochronie zwierząt odrzucony w pierwszym czytaniu

Sejmowa Komisja Rolnictwa odrzuciła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, podpisany przez posłów PSL.

Chodzi o zwrot poniesionych kosztów w związku z wystąpieniem ASF

Przewodniczący komisji Jarosław Sachajko (Kukiz’15) przypomniał, że komisja zajmowała się już projektem we wrześniu 2018 r., jednak wówczas nie było opinii rządu do niego.

Jak poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki, rząd negatywnie zaopiniował projekt ustawy posłów PSL. Za odrzucaniem projektu opowiedziały się także izby rolnicze. Zaś poseł Robert Telus (PiS) zauważył, że propozycje PSL zostały już zrealizowane w innych ustawach.

Na posiedzeniu nie było żadnego posła PSL.

Projekt PSL zakłada, że „minister właściwy do spraw rolnictwa, mając na uwadze zapobieganie zagrożeniu wystąpienia lub rozprzestrzenienia się choroby zakaźnej zwierząt, może określić, w drodze rozporządzenia, rodzaj środków (…) za realizację których posiadaczowi zwierząt przysługuje ze środków budżetu państwa zwrot faktycznie poniesionych kosztów”.

Chodzi o zwrot poniesionych kosztów na realizację zadań dotyczących bioasekuracji w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Źródło: tvpparlament

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

Eustachy, Maria