Restrukturyzacja zadłużenia gospodarstw przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Z dniem 8 lutego 2019 r na podstawie Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne (Dz. U. z 2019 r. poz. 33) – podmiot prowadzący gospodarstwo rolne ma możliwość ubiegania się o restrukturyzację zadłużenia przez Krajowy Ośrodek wsparcia Rolnictwa.

Na stronie internetowej KOWR: http://www.kowr.gov.pl/restrukturyzacja-zadluzonych-podmiotow/przejecie-dlugu-zobowiazania znajdują się dokumenty do pobrania.

Przed wypełnieniem dokumentów zalecamy szczegółowe zapoznanie się z „Zasadami przejmowania długu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa”, określającymi kto i na jakich warunkach może ubiegać się o ten sposób restrukturyzacji swojego długu.

Zgodnie z art. 3 ust 1 ww. przepisów restrukturyzacja gospodarstw polega na:

1) udzielaniu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podmiotowi prowadzącemu gospodarstwo rolne pomocy publicznej w formie:

1. dopłat do oprocentowania kredytu udzielonego przez bank na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej, zwanego dalej „kredytem restrukturyzacyjnym”,
  2. pożyczki na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej,

2) udzielaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, podmiotowi prowadzącemu gospodarstwo rolne pomocy publicznej w formie gwarancji zabezpieczającej spłatę kredytu restrukturyzacyjnego;

3) przejęciu przez Krajowy Ośrodek długu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej pod warunkiem przeniesienia własności całości albo części nieruchomości rolnej na rzecz Skarbu Państwa.

Obecnie możliwe jest skorzystanie tylko z ostatniej formy wskazanej w ww. przepisach pomocy (przejęcie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa długu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne). Pozostałe formy pomocy zostaną wprowadzone po uzyskaniu odpowiedniej notyfikacji w Komisji Europejskiej.

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

CHF / PLN 3,7975 +0,00% [21:59]

Wit, Jolanta