Zarządca drogi może zdecydować o wyłączeniu pojazdów rolniczych spod zakazu poruszania się po drogach publicznych

Samorząd rolniczy, przekazując wnioski Podkarpackiej Izby Rolniczej, zwrócił się o wyłączenie pojazdów rolniczych przewożących płody rolne, w czasie ich zbioru, spod zakazu poruszania się pojazdów o określonym tonażu po drogach publicznych.

W odpowiedzi, resort rolnictwa wskazał, że zgodnie z art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2068) organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi.

Zarządcami dla dróg są:

• krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
  • wojewódzkich – zarząd województwa;
  • powiatowych – zarząd powiatu;
  • gminnych – wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Organy te są odpowiedzialne m.in. za: opracowywanie projektów planów finansowania budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich; utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą; realizację zadań w zakresie inżynierii ruchu; przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez ich użytkowników, które podlegają ich zarządowi.

Podkreślono, że każda kategoria dróg publicznych ma określone wartości graniczne parametrów, dlatego ewentualne wyłączenie pojazdów rolniczych przewożących płody rolne, spod znaku zakazu poruszania się pojazdów o określonym tonażu po drogach publicznych, powinno podlegać indywidualnej ocenie zarządcy drogi.

Alicja, Bogusław