W każdym powiecie chcą punktu uboju zwierząt z konieczności

Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Przysieku apeluje do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa o pilne rozwiązanie problemów nękających gospodarzy z regionu.      

Władze tego gremium domagają się zdecydowanych działań prawnych i organizacyjnych, mających doprowadzić do utworzenia w każdym powiecie punktu uboju zwierząt z konieczności. Uważają, że taką działalność mogłyby prowadzić już istniejące.

Dodają, że osiem powiatów woj. kujawsko-pomorskiego nie posiada ubojni.

W dokumencie podpisanym przez Lecha Kuropatwińskiego, szefa PZZiORWK-P czytamy, że „zwierzętom poddawanym ubojowi musimy minimalizować ból i cierpienie, nasilające się zwłaszcza w czasie załadunku i transportu do miejsca uboju”. Dlatego ubój kontuzjowanych sztuk powinien odbywać się na miejscu wypadku.

Zdaniem porozumienia ubojnia powinna dysponować specjalnym samochodem (chłodzonym), wyposażonym w sprzęt umożliwiający ubój zwierząt na miejscu i przewożącym ubite sztuki do zakładu przetwórczego.

„Wnioskujemy jednocześnie o dofinansowanie przez budżet państwa i samorządów, kosztów zakupu i eksploatacji niezbędnych środków transportu zwierząt ubijanych z konieczności” – napisano w piśmie do szefa resortu.

PZZiORWK-P ponawia ponadto wniosek z listopada 2018 roku o uruchomienie w każdej gminie punktów badania mięsa na występowanie włośni. Na koniec przekonuje, że najkorzystniejszym rozwiązaniem problemu odszkodowań w rolnictwie będzie wprowadzenie ubezpieczeń powszechnych, z jednoczesnym zwiększeniem nadzoru i kontroli działalności firm ubezpieczeniowych.

Źrodło: agropolska.pl

Słowa prezesa

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,8370 -0,05% [04:39]
 EUR / JPY 121,5300 +0,06% [04:39]
 EUR / PLN 4,2566 +0,02% [04:39]
 USD / JPY 107,9660 +0,10% [04:39]
 USD / PLN 3,7805 +0,05% [04:39]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Eustachy, Maria