Na wsi jest coraz mniej przestrzeni dla rolnika

Każdy rolnik, który chciałby rozwijać swoje gospodarstwo, np. poprzez rozbudowę infrastruktury pod kątem hodowli trzody chlewnej, wie z jakimi kłopotami się to wiąże. Najczęściej takie inwestycje powodują konflikty społeczne, a lokalne władze celowo spowalniają proces administracyjny, zniechęcając tym samym rolników do przedsięwzięć tego typu.

Ograniczanie przestrzeni produkcyjnej na polskiej wsi stało się powodem konfliktów społecznych zaostrzających się szczególnie podczas postępowań administracyjnych przy lokalizacji nowych inwestycji lub modernizacji istniejących chlewni. Brak planów miejscowych w większości polski gmin został wykorzystany do oprotestowania sporej części inwestycji przez zwolenników nowego osadnictwa podmiejskiego, zabudowy letniskowej czy działalności pozarolniczej. Konfliktogenne projekty inwestycyjne w produkcję trzody chlewnej zniechęcają władze lokalne do wydawania pozwoleń na budowę, a procedura administracyjna zostaje celowo wydłużana o kilka lat narażając inwestora na dodatkowe koszty.

Dostępność gruntów rolniczych, a w szczególności gruntów ornych, przekłada się na rozwój sektora produkcji trzody chlewnej ze względu na możliwość dostępu do surowców paszowych, zagospodarowania nawozów naturalnych, lokalizację gruntów pod przyszłe inwestycje, oddziaływanie odorowe, czy możliwość zabezpieczenia epizootycznego obiektów inwentarskich. Polskie prawodawstwo powiązało produkcję trzody chlewnej z posiadaniem gruntów rolnych i produkcją roślinną. Dotkliwa dla producentów żywca wieprzowego była znowelizowana w 2011 roku ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami skarbu państwa, która odebrała dzierżawcom 30% areału. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, w powiazaniu z ustawą z 2016 roku o wstrzymaniu sprzedaży gruntów państwowych, miała za zadanie ochronę tańszej polskiej ziemi rolniczej przed jej wykupem przez obywateli innych państw unijnych w związku z zakończeniem 1 maja 2016 r. okresu ochronnego. Wprowadzone rozwiązania prawne miały na celu zapewnienie nabywania nieruchomości rolnych przez rolników na powiększenie i tworzenie wyłącznie gospodarstw rodzinnych. Działania te niestety skutecznie ograniczyły możliwość rozwoju towarowych gospodarstw produkujących trzodę chlewną. Brak ustawy o dzierżawie gruntów rolniczych utrzymuje systemowe bariery rozwoju wsi.

Źródło: cenyrolnicze.pl

Aniela, Jan