Relacja z posiedzenia Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Miliczu w dniu 14 lutego 2019 roku.

Po dyskusji w której wzięli udział prawie wszyscy delegaci oraz po wyjaśnieniach kierownika Biura Terenowego DIR w Miliczu, plan pracy na 2019 rok, po niewielkiej korekcie został przyjęty  w głosowaniu jednogłośnie.

W  swoim wystąpieniu dotyczącym odbytego w dniu 7 lutego walnego zgromadzenia DIR w Jeleniej Górze w Hotelu „Cieplice” Pan Zdzisław Kanas omówił przebieg posiedzenia, na którym został przyjęty budżet na 2019 rok, czyli najważniejsza tegoroczna uchwała.

W dalszej części swojego wystąpienia odczytał wnioski oraz stanowiska jakie zostały przyjęte na walnym zgromadzeniu  ze szczególnym podkreśleniem stanowiska BT DIR w Miliczu:

„Stanowisko z powiatów milickiego i trzebnickiego, dotyczy żurawi.

Związku z ze zwiększeniem się w ostatnich latach populacji żurawi, co w głównej mierze jest wynikiem ocieplania się klimatu, to z kolei powoduję, że ptaki mają możliwość żerowania przez okres całoroczny, a tym samym powodują one duże straty w uprawach polowych, zwłaszcza w oziminach oraz kukurydzy.

Wnioskujemy o możliwość redukcji populacji tych ptaków metodami ogólnie dostępnymi, a także zniesienia zezwolenia na ich płoszenie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz objęcie pełną  opłatnością szkody jakie wyrządzają żurawie.”

Przedstawił, również przebieg konferencji, która odbyła się także w Jeleniej Górze zaraz po zakończeni walnego zgromadzenia, a głównym tematem była dyrektywa azotanowa.

Pan Zdzisław Kanas poinformował zebranych, że wspólnie z Panem Sławomirem Teodorykiem należą do zespołu ds. zwalczania ASF przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odczytał także wnioski jakie zostały wypracowane przez zespół, w którym czynny udział  nasi wspomniani przedstawiciele reprezentujący DIR we Wrocławiu.

W dalszej części poinformował, że na początku tego roku złożył osobiście wniosek w Starostwie Powiatowym w Miliczu w sprawie dopłaty do atestacji opryskiwaczy rolniczych w 2019 roku, na terenie powiatu milickiego.

Ożywioną dyskusję wzbudziły kody na paliwo rolnicze jakie obowiązują od 1.01.2019 roku, jeżeli te kody będą skrupulatnie przestrzegane przez Urzędy Gminy to rolnicy na podwyższeniu akcyzy nie zyskają, ale stracą. Na terenie powiatu milickiego nie ma stacji benzynowej na której mogliby się rolnicy zaopatrywać we „właściwe” paliwo. Zebrani mówili, że chodzi tu z pewnością o większy przekręt i tworzenie nowych „Misiewiczy”, rząd jedną ręką daje pieniądze, ale drugą ręką zabiera znacznie więcej.

Poinformował  także, o piśnie od PIW w Miliczu: „praktyczne wskazówki dla rolników  przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią”, pismo zostało kserowane i rozdane wszystkim delegatom.

Poinformował o konferencji łowieckiej, która odbędzie się dnia 28 lutego o godz. 10.00 w Centrum Edukacyjno – Rozwojowym Pałac Wrocław Pawłowice.

Odczytał pismo TUW w sprawie ubezpieczenia rolników jakie DIR zawarła z ubezpieczycielem, chociaż jak podkreślił, że dla niego jest konflikt interesów, ponieważ on  prowadzi ubezpieczenia rolnicze.

Pani Renata Chołodecka poinformowała o „Ogólnopolskim Forum Kobiet”, które 7 lutego odbyło się w Gdyni, była to wymiana poglądów i doświadczeń gospodyń wiejskich.

Na posiedzeniu zostały przyjęte wnioski, publikuję dwa z nich:

1. Zwracamy się MRiRW by przechodzący na emeryturę rolniczą rolnik nie musiał pozbywać się gospodarstwa rolnego, podobnie jak to ma miejsce w innych zawodach.
  2. Podwyższenie emerytur rolniczych.

Stanisław Kuśnierz

Viktoryn, Helmut