Posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Trzebnicy z dnia 20 marca 2019 roku

W posiedzeniu uczestniczyli zaproszeni goście w osobach: Pani Anna Michalak Biuro Powiatowe ARiMR w Trzebnicy oraz Pan Andrzej Radziejewski kierownik PZDR w Trzebnicy. Pan Henryk Kowalik Przewodniczący Rady Powiatowej omówił procedurę wydawania opinii do rocznych planów łowieckich na terenie powiatu trzebnickiego przez Dolnośląską Izbę Rolniczą we Wrocławiu na 2019 rok. Początkowo planowałem by wszystkie koła łowieckie zaprosić na dzisiejsze posiedzenie, jednak jest to niemożliwe bo nie wszystkim taki termin odpowiada dlatego umawiam się indywidualnie.

Wprowadzenie do dyskusji uczynił Pan Henryk Kowalik wspomniał, że jest członkiem komisji łowieckiej i należy zwiększyć ilość gatunków zwierząt objętych odszkodowaniami łowieckimi. Zwłaszcza należy to uczynić w stosunku do ptaków czyli kormoranów, a zwłaszcza gęsi, która jest zwierzęciem łownym.

Pan Andrzej Radziejewski odniósł się do szkód łowieckich i o sposobie szacowania w oparciu o nową ustawę na terenie powiatu trzebnickiego głównie na terenie gminy Żmigród. Po kolejnej zmianie ustawy łowieckiej z szacowania zostali usunięci sołtysi, ale mogą brać udział PZDR i na prośbę przedstawiciele izb rolniczych. Brał udział w różnych szacowaniach szkód, różnych polach w wielu kołach łowieckich z czego ma mieszane uczucia, najbardziej zadowolony jest z szacowania szkód w Nadleśnictwie Żmigród, którego przedstawiciele są dobrze przygotowani do tej pracy i nie „naciągają”. W kołach łowieckich bywa różnie, a niektóre wręcz nie chcą by przedstawiciele PZDR brali w tym udział w szacowaniou. Po wielu szkoleniach, debatach łowieckich świadomość rolników jest znacznie wyższa, a i też podejście kół łowickich znacząco zmieniła się na lepsze.

Pani Anna Michalak poinformowała, że do końca kwietnia zostaną wypłacone środki za 2018 rok z tytułu dopłat bezpośrednich. Od 15 marca można składać wnioski o dopłaty za 2019 rok nastąpiły pewne niewielkie zmiany usprawniające:

  1. uprawa na gruncie musi występować pomiędzy 1 czerwca, a końcem lipca
  2. do zazielenienia wprowadzono nowe rośliny
  3. ma terenie powiatu trzebnickiego pojawiła się dopłata z tytułu ONW są tym systemem objęte wszystkie gminy oprócz Wiszni Małej.

Pan Henryk Kowalik proponował, by rolnicy u których była kontrola otrzymali 75% dopłaty,  a nie tak jak jest obecnie, że nie otrzymują jej wcale, a dopłatę otrzymują  dopiero w ostatnim terminie czyli na końcu czerwca. Takie postępowanie jest szkodliwe dla rolników i często może doprowadzić do kłopotów finansowych w gospodarstw rolnych, a niektóre z nich mogą nawet stracić płynność finansową.

Kadencja samorządu rolniczego kończy się w dniu 31 maja 2019 roku, a wybory odbędą się 28 lipca. Czas nie jest najlepszy, ale taki został przez KRIR poprzez głosowanie ustalony, była propozycja by wybory odbyły się 7 lipca, ale nie uzyskała akceptacji.

Dużo czasu poświęcono nowej ustawie o ochronie zwierząt, która według ekspertów jest zła daje duże możliwości firmom niewiadomego pochodzenia. Firmy te mają możliwość zabrania zwierząt rolnikowi pod byle jakim pretekstem, na stronie internetowej DIR jest stanowisko zarządu w tej sprawie

Omówiono  kolejną wystawę Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, które odbędą się dnia 13 kwietnia w Obornickim  Ośrodku Kultury Pani Krystyna Maśkiewicz nasza delegatka jest jedną z organizatorów tej wystawy.

Na zakończenie Pan Henryk Kowalik powiedział, że będzie jeszcze jedno walne zgromadzenie Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Polanicy, na przełomie pierwszej i drugiej dekady maja.

 

Stanisław Kuśnierz

Kierownik BT DIR w Miliczu

 

 

 

 

Słowa prezesa

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,8370 -0,05% [04:39]
 EUR / JPY 121,5300 +0,06% [04:39]
 EUR / PLN 4,2566 +0,02% [04:39]
 USD / JPY 107,9660 +0,10% [04:39]
 USD / PLN 3,7805 +0,05% [04:39]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Eustachy, Maria