Ten Przepis Zmierza Do „Zarżnięcia” Polskiej Produkcji Bydła Mięsnego W Systemie Otwartym

– Zmiana ustawy o ochronie zwierząt przewiduje, że rolnicy utrzymujący przez cały rok bydło mięsne na wolnych wybiegach będą musieli inwestować w budynki, a to oznacza w wielu przypadkach zaniechanie hodowli. Może czasami warto posłuchać praktyków, a nie wymyślać bzdurne regulacje? – napisał wczoraj na Twitterze Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Producentów Bydła Mięsnego. Wielu internautów potraktowało ten wpis jako ponury żart prima aprilisowy, ale przytoczone zapisy projektu ustawy są jednak prawdziwe.

– Mam nadzieję, że to prima aprilis – napisał jeden z twitterowiczów. – Niestety nie, art.6 ust.2 pkt 20 autoporawki do ustawy mówi, że zakazane jest ” utrzymywanie zwierzęcia bez pomieszczenia chroniącego go przed zimnem, upałami lub opadami atmosferycznymi” – rozwiewa wątpliwości Jacek Zarzecki. – Kolejna ustawa, która zarżnie rozwijającą się dopiero co gałąź rolnictwa – napisał uczestnik dyskusji.

– Czy wolnostojąca wiata ochroni zwierzęta od deszczu wiatru i zimna? Konstrukcja drewniana. I czy przepis przewiduje powierzchnię takiego zabudowania na 1 szt.? – pyta kolejny internauta. – Nikt nie wie co autor miał na myśli tworząc ten przepis. Śmiem przypuszczać, że jakby wszedł w życie, to będzie tyle interpretacji, co interpretujących – napisał Jacek Zarzecki.

Projekt był opiniowany również przez Krajową Radę Izb Rolniczych. W opinii samorządu rolniczego wprowadzenie pkt. 20 w art. 6 ust. 2 w brzmieniu „utrzymywanie zwierzęcia bez pomieszczenia chroniącego go przed zimnem, upałami lub opadami atmosferycznymi”spowoduje, że zostanie ograniczona możliwość utrzymywania zwierząt w systemie otwartym (w tym w systemie rezerwatowym), o którym mowa rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej. Taki system jest dopuszczalny szczególnie w chowie koni rasy huculskiej oraz bydła mięsnego. Zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia (§2 ust. 2) zwierzętom utrzymywanym w takim systemie należy zapewnić możliwość ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zwierzętami drapieżnymi, w szczególności przez zakrzewienie lub zadrzewienie miejsc ich utrzymywania albo przez budowę w tych miejscach niezwiązanych trwale z podłożem zadaszeń, wiat lub innych osłon chroniących przed wiatrem. Proponowana zmiana narzuci obowiązek budowy dodatkowych pomieszczeń gospodarskich, co spowoduje wzrost kosztów utrzymywania takich zwierząt, bez gwarancji poprawy warunków ich dobrostanu. Dlatego też należy doprecyzować, że ten przepis nie dotyczy zwierząt gospodarskich utrzymywanych w systemach przewidzianych w ww. rozporządzeniu. Zdaniem samorządu rolniczego ten projekt ustawy należy odrzucić.

Źródło: cenyrolnicze.pl

Słowa prezesa

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,8370 -0,05% [03:39]
 EUR / JPY 121,5190 +0,05% [03:39]
 EUR / PLN 4,2565 +0,02% [03:39]
 USD / JPY 107,9350 +0,07% [03:39]
 USD / PLN 3,7797 +0,03% [03:39]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Eustachy, Maria