Tradycyjne Stoły Wielkanocne we Wrocławiu

Tradycyjne przysmaki wielkanocne, ręcznie malowane pisanki i starannie przygotowane palmy to wszystko w sobotę 6 kwietnia zaprezentowało 25 Kół Gospodyń Wiejskich z Dolnego Śląska. Leszek Grala Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Marcin Gwóźdź Marszałek Województwa Dolnośląskiego wraz z Biskupem Jackiem Kicińskim powitali wszystkich zebranych oraz złożyli świąteczne życzenia wszystkim uczestnikom i gościom. Dolnośląską Izbę Rolniczą reprezentowali również: Ryszard Borys Wiceprezes DIR, Waldemar Jankowski członek Zarządu DIR, Franciszek Baranowski członek Zarządu DIR oraz Urszula Solińska-Marek Dyrektor biura DIR.

Jak co roku „Prezentacja Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek” zgromadziła we Wrocławiu gospodynie z całego regionu i setki osób, które chciały spróbować ich kulinarnych wyrobów. Stoły były pełne wielkanocnych przysmaków min. paschy, babek, serników, mazurków, wędzonek, faszerowanych jajek, żurku, pasztetów, swojskiej kiełbasy, szynki i wiele innych potraw, które są częścią tradycji Święta Wielkiej Nocy. Oprócz prezentacji potraw, jedną z części imprezy były występy zespołów ludowych, odbył też się wojewódzki konkurs na najpiękniejszą palmę i pisankę wielkanocną. W trakcie oceniania jury brało pod uwagę zgodność z tradycją, głównie pod względem materiałów i techniki wykonania. Pierwsze miejsce w konkursie na Najpiękniejszą Pisankę Wielkanocną zajęło KGW Konratówka-Piotrowice, II miejsce KGW Stronie Śląskie-Wieś, III miejsce KGW Chocianowiec. Zwycięskie palmy wykonane zostały z naturalnych materiałów – przede wszystkim suszonych i świeżych roślin, kłosów zbóż oraz kwiatów z tradycyjnych materiałów. W tej konkurencji I miejsce zajęło KGW Konratówka-Piotrowice , II miejsce KGW Wolany, III miejsce KGW Szczytkowice. Wydarzenie organizowane było przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, wspólnie z Dolnośląską Izbą Rolniczą i z czterema dolnośląskimi Związkami Rolników, Kołek i Organizacji Rolniczych z Wrocławia, Jeleniej Góry, Świdnicy i Legnicy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich za przygotowanie przepięknych Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, a zespołom folklorystycznym za występy, które umiliły nam wspólnie spędzony czas. Niech te niepowtarzalne zapachy, smaki i aromaty zostaną z nami aż do Świąt Wielkiej Nocy!

Za kilka, może kilkanaście godzin chyba najważniejsza chwila...

Dagmara, Aleksandra