Zarząd DIR Apeluje Do Rolników, By Już Teraz Składali Do Gmin Wnioski O Oszacowanie Strat Suszowych

Obserwowany niepokojący przebieg zjawisk pogodowych – bardzo wysokie temperatury, oraz brak opadów powoduje odparowanie wody, które odczuwalne jest szczególnie na słabszych glebach. Ekstremalnie wysoka temperatura dodatkowo niekorzystnie wpływa na proces wykształcania się ziaren m.in. rzepaku i jęczmienia ozimego.

Dolnośląska Izba Rolnicza przypomina o konieczności oszacowania strat jeszcze przed ich zbiorem. Warunkiem oszacowania strat jest złożenie wniosku przez rolnika w urzędzie gminy.

Dlatego też Zarząd DIR apeluje do wszystkich rolników o  niezwłoczne składanie wniosków do Urzędów Gmin.

Nie czekajmy ze złożeniem wniosku o oszacowanie strat do ostatniej chwili, bo komisje mogą nie zdążyć z oszacowaniem strat przed  nadejściem żniw – ostrzega Leszek Grala Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Przypominamy także, że obowiązujące prawo nie pozwala na szacowanie strat u rolników, którzy nie złożyli stosownego wniosku w urzędzie gminy.

Przypominamy, że standardowymi formami pomocy dostępnymi dla rolników są:

• kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji,
  • udzielenie przez KRUS odroczenia terminu płatności składek lub ich rozłożenia na raty,
  • udzielenie przez KOWR odroczenia terminu płatności rat za sprzedaż lub dzierżawę ziemi lub rozłożenia ich na raty,
  • udzielenie przez samorządy ulg w podatku rolnym.

Niezależnie od powyższego, w przypadku wystąpienia szczególnie dotkliwej klęski, po zakończeniu szacowania strat przez komisje klęskowe rząd może podjąć decyzję o udzieleniu nadzwyczajnego wsparcia do powierzchni upraw, które ucierpiały w najwyższym stopniu.

Leszek Grala

Dolnośląskiej Izby Rolniczej

Jeżeli prawdą jest, że „mowa jest srebrem a milczenie złotem”...

CHF / PLN 3,9394 +0,25% [17:39]