DIR Upomina Się O Zawieranie Umów Na Okres Umożliwiający Dzierżawcom Zwolnienie Z Podatku Rolnego

Przedstawiciele DIR – Panowie Ryszard Borys i Dionizy Prusiewicz po raz kolejny upomnieli się  o stosowanie przez KOWR we Wrocławiu zaleceń Centrali w Warszawie, by umowy dzierżawy były zawierane na okres przekraczający 10 lat, bo tylko wtedy dzierżawcy nieruchomości rolnych mają możliwość skorzystania z ulgi w podatku rolnym w gminach. Zawnioskowali również, aby w przypadku zawartych już umów dzierżawy po przetargach ograniczonych przedłużyć je na okres, który pozwoli dzierżawcom ubiegać się o zwolnienie z podatku. Wniosek złożony 2 października br. na posiedzeniu Rasy Społecznej przy KOWR we Wrocławiu, był już kolejnym w tej sprawie. Dotychczas KOWR w ogłoszeniach przetargowych zapisuje konkretną datę  do kiedy zostanie zawarta umowa dzierżawy. Nawet jeżeli ten okres podany w ogłoszeniu przekracza 10 lat, to jest on liczony od daty przetargu, a nie od daty zawarcia umowy dzierżawy. W rezultacie, szczególnie przy przetargach ofert pisemnych, ale również przy przetargach ustnych ograniczonych dochodzi do sytuacji, że od momentu zawarcia umowy i wydania nieruchomości dzierżawcy okres dzierżawy nie przekracza już 10 lat, a co za tym idzie dzierżawcy nie mogą oni ubiegać się w gminach o zwolnienie z podatku rolnego. Dlatego też DIR zawnioskował o wprowadzenie takich rozwiązań w procedurze przetargowej, by umowy były zawierane na okres umożliwiający ubieganie się o zwolnienie z podatku.

W odpowiedzi na ten wniosek KOWR poinformował, że w ogłoszeniach przetargowych będzie stosowany następujący zapis „Nieruchomość przeznaczona do dzierżawy na okres 10 lat z uwzględnieniem terminów agrotechnicznych, ale nie dłużej jednak niż 11 lat, z możliwością przedłużenia”.

Adolf, Tymon