Wniosek KRIR o powołanie niezależnego laboratorium i pobierania próbek – stanowisko MRiRW

W związku z wystąpieniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych realizującym wniosek przyjęty na II. Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji w sprawie powołania niezależnego laboratorium odwoławczego badającego parametry płodów rolnych resort rolnictwa przedstawił następujące informacje.

W Polsce, w każdym województwie jest wiele finansowanych z budżetu państwa laboratoriów umiejscowionych w strukturach poszczególnych inspekcji, ale także np. w strukturach instytutów naukowo-badawczych, stacji chemiczno-rolniczych, wyższych uczelni. Funkcjonujące w strukturach inspekcji IJHARS, PIORIN, PIS, IW jednostki odpowiadają w Polsce za urzędową kontrolę artykułów rolno-spożywczych.

Już w chwili obecnej, rolnicy oraz inni producenci prowadzący działalność na rynku rolno-spożywczym mają możliwość skorzystania z procedury dobrowolnej, odpłatnej oceny jakości sprzedawanych przez siebie produktów. Ocena jakości handlowej artykułu rolno-spożywczego może być przeprowadzona w laboratoriach danej Inspekcji (w zakresie ustawowo określonych kompetencji) albo w innych laboratoriach posiadających akredytację. Dla przykładu na podstawie przepisów ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na zbadane artykuły wystawia świadectwo jakości handlowej, które potwierdza cechy jakościowe artykułu i może być przedstawione kontrahentom.

Kwestionowanie parametrów jakościowych, które zostały określone w laboratoriach należących do podmiotów skupowych można zakwalifikować jako spór cywilnoprawny pomiędzy stronami umowy handlowej. Aby zapewnić rolnikom większe bezpieczeństwo w relacjach handlowych z podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie skupu płodów rolnych, ustawą z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i niektórych rynków rolnych, od 3 października 2015 r. wprowadzono obowiązek zawarcia pisemnej umowy pomiędzy producentem produktów rolnych a pierwszym nabywcą. Wprowadzone przepisy ułatwiają możliwość egzekwowania swoich praw w momencie sporu z odbiorcą, gdyż pisemna umowa spełnia rolę dowodu i zabezpiecza interesy stron, wskazując ich prawa oraz obowiązki.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, że umowy na dostawy produktów rolnych są pomiędzy stronami swobodnie negocjowane, a przepisy wskazują tylko obowiązkowe elementy w umowie. Nie zakazują natomiast stronom zawarcia również innych zapisów, które mają zasadniczy wpływ na sposób realizacji i rozliczenie umowy.

Dla zabezpieczenia interesów zarówno dostawcy jak i odbiorcy w umowie powinny znaleźć się zapisy dotyczące wymagań, co do jakości handlowej dostarczanych produktów rolnych, ustalonych metod badań surowca, sposobu pobierania próbek, czy sposobu określenia ceny, gdy produkt nie spełnia wymagań wynikających z umowy. Niemniej jednak na podstawie dotychczasowych kontroli przeprowadzonych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (organ odpowiedzialny za kontrolę realizacji obowiązku zawarcia pisemnej umowy) wynika, że takie dodatkowe klauzule nie są wprowadzane do treści umowy na dostawy.

W związku z powyższym resort rolnictwa przy okazji prac legislacyjnych nad ustawą scalającą dotychczasowe obowiązujące trzy odrębne ustawy w zakresie funkcjonowania rynków rolnych w Polsce, przewiduje wprowadzenie dodatkowego obligatoryjnego elementu umowy na dostawę, dotyczącego sposobu oznaczania jakości i postępowania w sytuacjach kwestionowania parametrów jakościowych produktów rolnych stwierdzonych przez nabywcę.

Żmigrodzki Jarmark Wielkanocny

W niedzielę, 17marca odbył się  Żmigrodzki Jarmark Wielkanocny. Po oficjalnym otwarciu jarmarku przez Roberta Lewandowskiego – burmistrza Gminy Żmigród, Małgorzatę Matusiak – starostę Powiatu Trzebnickiego, Jana Czyżowicza – przewodniczącego Rady Miejskiej w Żmigrodzie oraz Henryka Kowalika- Przewodniczącego Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Trzebnickiego, odbył się przemarsz z kolorowymi, własnoręcznie wykonanymi palmami wielkanocnymi. Swojskie wielkanocne wyroby, w tym ozdoby świąteczne i tradycyjne przysmaki, zaprezentowali liczni wystawcy. Na stoisku ZPK oraz Nadleśnictwa Żmigród odbywały się warsztaty dla najmłodszych. Scena tętniła życiem dzięki występom lokalnych artystów, dzieci z Publicznego Przedszkola „Zielona Dolina”, Grupa taneczna WM, Grupa wokalna „Kraina Piosenki”, Karolina Lorenz, Zespół Fresh Stars oraz Grupa wokalna „Belcanto”. Gry i zabawy z zającem przeprowadzili animatorzy z JUPI ANIMACJE. Podczas Jarmarku został rozstrzygnięty konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Dolnośląska Izba Rolnicza była fundatorem nagród dla laureatów konkursu w postaci czeków. Komisja konkursowa w składzie: Henryk Kowalik – Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Trzebnickiego i jednocześnie delegat do Krajowej Rady Izby Rolniczej, Mariusz Turowski – delegat Powiatowej Rady Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Trzebnickiego oraz Iwona Turowska- pracownik DODR w Miliczu. Komisja spośród 7 zaprezentowanych palm, wyłoniła zwycięzców: I miejsce dla sołectwa Domanowice, II miejsce dla sołectwa Borzęcin, natomiast III miejsce dla sołectwa Węglewo.   Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Posiedzenie RP DIR powiatu oleśnickiego

W dniu 15 marca odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej DIR powiatu oleśnickiego. Na zaproszenie przewodniczącego, Jana Smorawskiego przybyli: Dariusz Maniak- Burmistrz Sycowa, Stanisław Stępień – wice Starosta Powiatu Oleśnickiego, Waldemar Grzędziak-Dyrektor Urzędu Pracy w Oleśnicy, Jolanta Tracz- kierownik PIORiN w Oleśnicy, Kinga Wapińska PIORIN Oleśnica, Anna Michalska- Kierownik ARiMR w Sycowie, Dawid Paluszek- naczelnik ARiMR w Sycowie, Tadeusz Partyka- p.o. Powiatowego Lekarza Weterynarii w Oleśnicy, Kornelia Kudela Pracownik PIW Oleśnica, Wojciech Wołoszyn- kierownik KRUS w Oleśnicy.

Przewodniczący przywitał zaproszonych gości i delegatów DIR.

Na pytanie Dariusza Maniaka o to, co wywołało tak silne protesty delegaci i Jan Smorawski wytłumaczyli, że niezadowolenie rolników wynika z coraz mniejszej opłacalności produkcji rolnej, ze względu na wysokie koszty produkcji oraz sprowadzane zboże z Ukrainy, które nie spełnia norm a mimo wszystko pojawia się na rynku polskim. Projekt Zielonego Ładu także budzi wątpliwości gospodarowania (m.in. ograniczenie hodowli krów, ze względu na zbyt duże wydzielanie CO2 oraz ugorowanie 4% gruntów, ograniczenie produkcji rolniczej).

Wice Starosta przedstawił apel Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego, który popiera postulaty protestacyjne rolników oraz działania zmierzające do poprawy sytuacji w rolnictwie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej

Anna Michalska poinformowała o poziomie wypłat dopłat bezpośrednich i płatności za ekoschematy oraz o ilości złożonych wniosków o płatności suszowe.

Kierownik KRUS przedstawił wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników oraz wyjaśnił na jakich zasadach jest wypłacana  emerytura rolnicza. Wojciech Wołoszyn potwierdził, że zaobserwowano tendencję spadkową ubezpieczonych w KRUS  rolników, jeszcze kilkanaście lat temu ilość ubezpieczonych w powiecie oleśnickim było ok. 2500 teraz jest to ok. 1000 osób.

Tadeusz Partyka zwrócił uwagę na ASF oraz na wprowadzone odstrzały sanitarne oraz na bieżąco jest prowadzony monitoring dzików.

Kontrole gospodarstw, pod względem bioasekuracji, przeprowadzane są dwa razy w roku. Zagrożenie wirusem ASF wzrasta wtedy, gdy zaczyna się okres prac polowych.

Ptasia grypa na terenie powiatu oleśnickiego nie wystąpiła. W Kobylej Górze znaleziono martwego łabędzia, jednak  wyniki okazały się ujemne. Najbardziej zagrożony czas na wystąpienie ptasiej grypy to okres migracji dzikich ptaków.

Dyrektor Grzędziak poinformował o stanie bezrobocia na terenie powiatu oleśnickiego. Przedstawił także możliwości skorzystania z  Krajowego Funduszu Szkoleniowego, z którego będą mogły skorzystać osoby pracujące. Ideą tego funduszu jest pomoc przeciwdziałaniu utraty pracy. Urząd Pracy stara się, aby osoby, które się zgłoszą do programu, otrzymały tę pomoc.

Dyskusję wywołała sytuacja młodych pracowników, którzy mają wygórowane wymagania i już na początku pytają o godziny pracy, stawki oraz są bardzo mało elastyczni, jeśli chodzi o dostosowanie się  do potrzeb w danym momencie np. wydłużony czas pracy wynikający z dodatkowych obowiązków nałożonych przez pracodawcę.

Jolanta Tracz zwróciła uwagę na obowiązek rejestracji uprawy ziemniaka od powierzchni 1,50 ha dla każdego producenta. Wnioski o wpis do ewidencji producentów można składać cały czas.

Pani Kierownik poruszyła także temat atestacji opryskiwaczy. W powiecie oleśnickim opryskiwaczy, które nie posiadają aktualnych badań jest ok. 23% .

Rozlewiska na Widawie są monitorowane poprzez pobieranie próbek w odległości ok 500 metrów od rzeki, ponieważ stwierdzono w rzece ślady śluzaka ziemniaka, jest to choroba kwarantannowa, zwalczana z urzędu.

Po obserwacjach i kontrolach pojawiła się bakterioza pierścieniowa ziemniaka, która jest szerszym problemem mimo, iż nie jest ona groźna dla ludzi, ale dla ziemniaka, ponieważ zmniejsza ona plon oraz jakość bulw, dlatego nie może być przenoszona na inne regiony.

Na zakończenie spotkania Jan Smorawski podziękował wszystkim za przybycie oraz życzył zebranym zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.

 

Ruszyła trzecia edycja konkursu Innowacyjny Farmer 2024. Zgłoś się!

Ruszyła trzecia edycja konkursu Innowacyjny Farmer 2024. Zgłoś się!

Powalcz o tytuł Innowacyjnego Farmera 2024! Pochwal się swoim gospodarstwem i stosowanymi w nim innowacjami.

Jeżeli stosujesz technologię lub praktykę rolniczą, która pozwala na zwiększenie efektywności produkcji rolnej, poprawę dobrostanu zwierząt lub zmniejszenie negatywnego oddziaływania produkcji rolnej na klimat i środowisko to ten konkurs jest dla Ciebie!

Kto może wziąć udział w konkursie Innowacyjny Farmer 2024?

Do konkursu mogą zgłosić się rolnicy indywidualni prowadzący lub współprowadzący gospodarstwo rolne na terenie kraju. Rolnicy mogą być też nominowani do udziału w konkursie na przykład przez organizacje branżowe, jednostki administracyjne, związki zawodowe rolników, firmy prywatne z sektora rolnego i rolno-spożywczego.

Gospodarstwa i prowadzona w nich działalność powinny odznaczać się szczególnymi walorami, zgodnie z poniższymi wyróżnikami innowacyjności:

★ innowacyjność celu – identyfikacja nowych i obiecujących podejść do rozwiązania danego problemu;
★ innowacyjność procesu – innowacyjność ukierunkowana na proces; rozwój nowych metod, narzędzi, nowego podejścia i udoskonalenie już istniejącego; rozwój systemu odpowiadającego na potrzeby i problemy rynku; społeczny wymiar innowacji;
★ innowacyjność stosowanych produktów i technologii – cechy produktu, oryginalne rozwiązania, zastosowania produktu, użyteczność; dostarczanie korzyści dla prowadzonej działalności pod względem ekonomicznym, środowiskowym, klimatycznym czy też dobrostanu zwierząt.

Zgłoszenia będą przyjmowane w ramach trzech kategorii konkursowych:

Produkcja roślinna

  • nowatorskie rozwiązania agrotechniczne stosowane w produkcji roślinnej,
  • praktyki i technologie podnoszące plon i jakość produkowanego surowca,
  • praktyki i technologie obniżające koszty produkcji roślinnej,
  • praktyki i technologie promujące zasady rolnictwa zrównoważonego,
  • wykorzystanie niestandardowych metod ochrony, produkcji lub nawożenia,
  • system produkcji zgodny z naturą (rolnictwo ekologiczne i regeneratywne) oraz nowatorskie rozwiązania w zakresie tego typu produkcji,
  • wykorzystanie innowacji cyfrowych w prowadzeniu produkcji roślinnej podnoszące jej efektywność.

Produkcja zwierzęca

  • nowatorskie rozwiązania techniczne stosowane w chowie,
  • wykorzystanie niestandardowych komponentów paszowych i innowacyjnych systemów żywienia,
  • niestandardowe, podwyższone podejście do dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska,
  • wykorzystanie mało popularnych genetyk czy gatunków zwierząt,
  • przetwórstwo mięsa/mleka na poziomie gospodarstwa, skracanie łańcucha dostaw,
  • ograniczenie zużycia antybiotyków, chów bez użycia komponentów transgenicznych, chów ekologiczny,
  • dążenie do skrócenia łańcucha produkcji,
  • dążenie do zmniejszenia śladu węglowego z prowadzonej działalności.

Technologie

  • nowatorskie rozwiązania techniczne stosowane w gospodarstwie rolnym (maszyny rolnicze, urządzenia i systemy do zarządzania gospodarstwem, monitorowania upraw, pogody, predykcji zdarzeń itp.),
  • maszyny, sprzęt i technologie podnoszące wydajność, jakość i komfort pracy,
  • maszyny, sprzęt i technologie obniżające koszty produkcji,
  • maszyny, sprzęt i technologie zmniejszające oddziaływanie na klimat i środowisko,
  • maszyny, sprzęt i technologie zmniejszające zużycie środków do produkcji rolnej,
  • nowatorskie technologie pozyskiwania energii w gospodarstwie,
  • narzędzia i technologie prowadzące do zmniejszenia śladu węglowego z prowadzonej produkcji rolnej.

Zgłoszenie powinno zawierać charakterystykę gospodarstwa (maks. 1500 znaków ze spacjami), uwzględniającą minimum jedną cechę innowacyjności:

  1. innowacyjność celu
  2. innowacyjność procesu
  3. innowacyjność stosowanych produktów i technologii,

wypełnioną ankietę w zakładce Zgłoś gospodarstwo, zdjęcie gospodarstwa w dobrej rozdzielczości (min. 1 Mb/ 1200×800 px), z oznaczeniem jego autora.

Konkurs trwa od 26.02.2024 r. do 8.10.2024 r.

I ETAP – zgłoszenia do konkursu: 26.02.2024 r. – 14.04.2024 r.
weryfikacja zgodności z regulaminem zgłoszeń przez redakcję oraz kapitułę: 15.04.2024 r – 16.04.2024 r.

II ETAP – wizytacja gospodarstw zgłoszonych do konkursu, które przeszły pozytywną weryfikację: 17.04.2024 r. – 15.09.2024 r.

III ETAP – obrady kapituły oraz głosowanie internautów 23.09.2024 r. – 08.10.2024 r.

Ocenę gospodarstw i prowadzonych w nich działań, praktyk i stosowanych technologii przeprowadzi kapituła konkursu powołana przez redakcję portalu farmer.pl i miesięcznika „Farmer”, składająca się ze specjalistów z zakresu danych kategorii oraz z przedstawicieli redakcji. Równocześnie czytelnicy portalu wybiorą zwycięzcę poprzez głosowanie.

W sumie kapituła wybierze najlepsze gospodarstwo w każdej z trzech kategorii oraz jedno przyznają czytelnicy portalu farmer.pl.

Oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie. Laureaci konkursu zostaną wyróżnieni tytułem INNOWACYJNY FARMER 2024 oraz nagrodami ufundowanymi przez partnerów konkursu.

Szczegóły, formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu dostępne na stronie: www.farmer.pl/innowacyjny-farmer-2024/

Posiedzenie RP DIR powiatu wałbrzyskiego

Dnia 13 marca br. w Wiejskim Domu Kultury w Dziećmorowicach gm. Walim odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej DIR Wałbrzych.
Na zaproszenie Pana Pawła Mazura, przewodniczącego RP DIR, na spotkanie przybyli: Pan Mieczysław Środa Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Pani Małgorzata Kuczyńska i Pan Wojciech Kaszowski z WIORiN Oddział Wałbrzych, Pani Agnieszka Kusyk z PZDR Wałbrzych oraz Pan Krzysztof Balazs z Biura Powiatowego ARiMR w Wałbrzychu.
Pan Wojciech Kaszowski z WIORiN przekazał informacje nt. głównych zadań realizowanych przez Inspektorat z zakresu nadzoru nasiennego, nadzoru fitosanitarnego i ochrony roślin i nawozów. Poruszył zagadnienia obsługi eksportu fitosanitarnego, kontroli środków ochrony, obrotu nawozami, konieczności posiadania badań sprawności opryskiwaczy oraz prowadzonych sukcesywnie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin.
W spotkaniu uczestniczył Pan Krzysztof Balasz z Biura Powiatowego ARiMR w Wałbrzychu, który wspólnie z Panią Agnieszką Kusyk z PZDR Wałbrzych przedstawili zagadnienia dotyczące realizacji płatności bezpośrednich. Trwają wypłaty w ramach płatności końcowych z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. Natomiast ubiegający się o wsparcie w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”, ze względu na niezakończone jeszcze okresy referencyjne dla niektórych wariantów, na środki muszą poczekać do kwietnia. Czas na wydanie decyzji w sprawie przyznania dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. mija 31 maja 2024 r., a realizacja wypłat z tego tytułu powinna się zakończyć do 30 czerwca 2024 r. Od 15 marca 2024 r. można się będzie ubiegać o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach kolejnej kampanii.
Informację ze spotkania Przewodniczących Rad Powiatowych Dolnośląskiej Izby Rolniczej, które odbyło się w dniu 31 stycznia 2024 r., oraz z II Walnego Zgromadzenia Delegatów Izby Rolniczej w dniu 28 lutego 2024 r., przekazał Pan Wiesław Mąka, Delegat na Walne Zgromadzenie DIR. Pan Mieczysław Środa przekazał informację na temat organizowanych przez rolników protestów. Następnie przedstawił zebranym stanowisko Zarządu Izby dotyczące aktualnej sytuacji w rolnictwie. Wśród postulatów znalazło się między innymi całkowite wycofanie się KE z Zielonego Ładu. Samorząd rolniczy zwrócił się również do Rządu o uszczelnienie granic i zatrzymanie niekontrolowanego napływu towarów konsumpcyjnych spoza UE.

Posiedzenie RP DIR powiatu kłodzkiego

13 marca w Świetlicy wiejskiej w Bierkowicach odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej DIR powiatu kłodzkiego. Pierwszym punktem obrad był temat dotyczący rozdysponowania gruntów będących w Zasobie. Zastępca Dyrektora OT KOWR we Wrocławiu Pan Paweł Mazur omówił kwestie dotyczące rozdysponowania gruntów rolnych na terenie powiatu kłodzkiego w najbliższym czasie. Szczegółowo omówiony został przez Pana Adama Krajciewicza z OT KOWR plan rozdysponowania gruntów rolnych po Spółce AGRO RIND oraz RPPH Ziębice. Podczas posiedzenia omówiono kolejki pytania przesyłane wcześniej do KOWR. Zebranym zostały przypomniane zasady przeprowadzania przetargów ofert pisemnych w tym wnioskowania o taką ich formę oraz możliwość udziału przedstawiciela izby w komisji przetargowej. W przypadku dużego zainteresowania ze strony rolników OT KOWR we Wrocławiu zorganizuje szkolenia w terenie z zakresu przetargów ofert pisemnych.
Pan Mariusz Hydzik Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej przekazał zebranym informacje dotyczące działalności Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej a także przebiegu Walnego Zgromadzenia DIR, które odbyło się 28 lutego br.
Przewodnicząca Rady DIR Pani Elżbieta Ulatowska przekazała zebranym informacje o prowadzonych działaniach Rady.
Pani Bernadeta Wiśniewska – Kierownik Sekcji Bezpieczeństwa Żywności z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej poinformowała rolników o obowiązku rejestracji działalności rolniczej w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Rolnik prowadzący działalność związaną z żywnością pochodzenia niezwierzęcego ma obowiązek zarejestrowania jej w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Obejmuje to:produkcję pierwotną zbóż, produkcję owoców, warzyw, ziół i grzybów hodowlanych, sprzedaż bezpośrednią czy rolniczy handel detaliczny.
WNIOSEK O WPIS ZAKŁADU DO REJESTRU ZAKŁADÓW PODLEGAJĄCYCH URZĘDOWEJ KONTROLI ORGANÓW PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI SANITARNEJ znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/psse-klodzko/do-pobrania2

Apel Rolników do Rządu o uszczelnienie granicy – stanowisko Ministerstwa Finansów

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, z 20 lutego 2024 r. do Rządu RP o uszczelnienie granic i zatrzymanie niekontrolowanego napływu artykułów żywnościowych Ministerstwo Finansów przedstawiło pismem z 11 marca 2024 r. wyjaśnienia w sprawie sytuacji na polsko-ukraińskim odcinku granicy państwowej.

„Do zadań Krajowej Administracji Skarbowej stosownie do przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 813 z późn. zm.) należy m.in.:

  •  obejmowanie towarów procedurami celnymi i regulowanie sytuacji towarów związanych z przywozem i wywozem towarów oraz
  •  wykonywanie kontroli celno-skarbowej w zakresie przestrzegania prawa celnego oraz innych przepisów związanych z przywozem i wywozem towarów w obrocie między obszarem celnym Unii Europejskiej a państwami trzecimi, w szczególności przepisów dotyczących towarów objętych ograniczeniami lub zakazami, mających na celu zapobieganie nielegalnemu przywozowi i wywozowi towarów.

KAS działa wyłącznie w granicach określonych przepisami prawa i egzekwuje obowiązki w takim zakresie, w jakim wynika to z obowiązujących przepisów prawa unijnego i krajowego.

Należy zaznaczyć, że wszystkie przesyłki zbóż przewożone przez polsko-ukraińskie przejścia graniczne do Polski są poddawane obligatoryjnej kontroli celnej, wykonywanej przez organy celne. Kontrole te polegają w szczególności na rewizji towarów oraz weryfikacji prawidłowości i kompletności informacji podanych w zgłoszeniu celnych i dołączonych do niego dokumentach. Szczegółowy zakres tej kontroli uzależniony jest od oceny ryzyka dokonywanej w przejściach granicznych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, w tym także wynikającej z automatycznej analizy ryzyka (dyrektywy systemowe).

W procesie kontroli sprawowanej na granicy w dużej mierze wykorzystywane są wielkogabarytowe urządzenia RTG. Wszystkie przejścia drogowe z Ukrainą, także te mniejsze, obsługujące ruch do 7,5 tony, wyposażone są w urządzenia skanujące.

W większości przejść kolejowych znajdują się urządzenie RTG do prześwietlania wagonów kolejowych (za wyjątkiem przejścia z bardzo ograniczonym ruchem

Werchrata – Rawa Ruska). W ruchu kolejowym skanowanych jest 100% składów wjeżdżających pociągów, natomiast w przejściach drogowych jedynym ograniczeniem w tym zakresie jest przepustowość technologiczna tych urządzeń.

Poziom skanowania RTG w każdym przejściu jest na bieżąco monitorowany na szczeblu centralnym. SCS jest na etapie pilotażowego wykorzystywania „sztucznej inteligencji” w procesie skanowania środków przewozowych.

Z uwagi na fakt, że wschodni odcinek granicy RP stanowi jednocześnie zewnętrzną granicę UE, realizowane działania kontrolne uwarunkowane są obowiązkami nałożonymi na poszczególne służby kontrolne i inspekcje. Służba Celno-Skarbowa jest jedną z kilku służb, wykonujących kontrolę obrotu towarowego. Sposób odprawy oraz czas jej trwania uwarunkowany jest również obowiązkami nałożonymi na inne służby lub inspekcje funkcjonujące na terenie przejść granicznych (Straż Graniczna, Graniczny Inspektorat Weterynarii, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych). Każda z ww. służb ma określony zakres kompetencji i sposób funkcjonowania, wynikający z obowiązujących regulacji prawnych.

Graniczne inspekcje kontrolne po przeprowadzeniu granicznych kontroli urzędowych wydają określone rozstrzygnięcie w zakresie towaru będącego przedmiotem kontroli, którym organ celny jest związany. Rozstrzygnięcie właściwej inspekcji determinuje następcze czynności organu celnego w odniesieniu do kontrolowanego towaru. Zatem bez decyzji właściwego organu, tego rodzaju towary nie mogą być dopuszczone do wjazdu na terytorium UE.

Zadania poszczególnych uczestników systemu kontroli żywności i pasz określone są w przepisach prawa krajowego i unijnego. W zależności od rodzaju towarów kontrole wykonywane są przez:

  • Granicznego Lekarza Weterynarii w przypadku kontroli pasz (graniczna kontrola weterynaryjna) ,
  • Granicznego Inspektora Sanitarnego (weryfikacja wymogów sanitarnych odnośnie żywności),
  • Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (w przypadku kontroli jakości handlowej towarów),
  • Oddziały Graniczne Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa (w przypadku kontroli fitosanitarnej przesyłek roślin i materiałów roślinnych).

W wypadku obejmowania przesyłek procedurą tranzytu i kierowania w głąb kraju/ UE każdy ładunek jest plombowany i przekazywany do urzędu wewnętrznego, gdzie nałożone zamknięcia celne są każdorazowo sprawdzane. W przypadku naruszonych zamknięć bądź innych wątpliwości, pojawiających się w wyniku przeprowadzonej w urzędzie przeznaczenia towar ponownie poddawany jest rewizji celnej.

Tym samym, od chwili wprowadzenia towarów (w procedurze tranzytu) na obszar celny UE, podlegają one dozorowi celnemu. Towary nieunijne (z krajów trzecich) pozostają pod dozorem celnym do momentu zmiany ich statusu celnego lub do czasu, gdy zostaną wyprowadzone poza obszar celny Unii lub zniszczone. Organy celne sprawują nadzór nad procedurą tranzytu towarów z państw trzecich w celu zapewnienia ich tożsamości i zgodności z dokumentami. Monitorują przewóz towarów i mają wiedzę o terminie dostarczenie towarów do miejsca przeznaczenia czy też docelowym urzędzie celnym, do którego przesyłka ma być dostarczona.

Należy zauważyć, że tranzyt towarów rolno-spożywczych, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 września 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych (Dz. U. z 2023 r. poz.1898) jest dozwolony, pod warunkiem, że ma się zakończyć w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, Szczecinie lub Kołobrzegu lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Od momentu wprowadzenia zakazu przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów rolnych (w tym zbóż) pochodzących z terytorium Ukrainy, organy celne nie objęły towarów podlegających zakazowi procedurą dopuszczenia do obrotu na terytorium kraju.

Odrębną kwestię stanowią uwarunkowania infrastrukturalne po obu stronach granicy, tj. różny rozstaw torów (tor szeroki UA, tor normalny PL). Z tego powodu dość często istnieje – z punku widzenia uzasadnienia logistycznego – konieczność przeładunku towarów przywożonych transportem kolejowym do Polski z Ukrainy.

W konsekwencji towary przeładowywane są w okolicach przejść granicznych bądź też w innych miejscach, do których po szerokim torze towary mogą zostać dostarczone. Miejsca przeładunku to magazyny czasowego składowania, miejsca uznane lub wyznaczone, które także znajdują się pod dozorem celnym organu celnego i tylko w takich miejscach możliwy jest przeładunek towarów o statusie nieunijnym. Miejsca takie, zanim zostanie wydane pozwolenie są sprawdzane przez organ celny, pod kątem możliwości zapewniania w nich dozoru celnego. Dodatkowo wskazać należy, że w przypadku towarów rolno – spożywczych objętych zakazem importu z Ukrainy, przeładunki takie odbywają się w obecności funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej, którego zadaniem jest m.in. zbilansowanie takiego przeładunku.

Przedstawiając powyższe zapewniam, że Służba Celno-Skarbowa, wbrew opinii Związku Zawodowego Celnicy.pl, gwarantuje maksymalną szczelność granicy we wszystkich przejściach granicznych. Kwestie dotyczące funkcjonowania przejść granicznych są i były wielokrotnie omawiane z przedstawicielami właściwych krajowych organów i instytucji, jak również z przedstawicielami granicznych służb państw sąsiadujących.”

Pismo Ministerstwa Finansów >>>

Jubileusz Targów Zdrowej Żywności

Zdrowa polska żywność, regionalne rzemiosło i lokalni producenci…. wszystko to w jednym miejscu czekało na uczestników jubileuszowych Targów Zdrowej Żywności Prosto od rolnika, które odbyły się w minioną niedzielę w Gospodarstwie Pasternak w Lutomierzu.
Wśród wystawców tegorocznych targów znaleźli się producenci przetworów mlecznych, warzywnych, owocowych, lokalne pieczywo, wędliny czy miody. W związku ze zbliżającymi się świętami nie zabrakło ozdób i dekoracji wielkanocnych.
Przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rolniczej: Członek Zarządu DIR Pan Mariusz Hydzik oraz Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Ząbkowicach Śląskich Pan Wiktor Skotnicki złożyli Pani Malwinie Pasternak wyrazy uznania dla pracy na rzecz promocji zdrowej i wysokiej jakości żywności o niepowtarzalnych walorach smakowych od lokalnych rolników.
Wspaniałą atmosferę zapewniły również występy lokalnych zespołów ludowych a wszystko to przy pięknej pogodzie.
Gratulujemy organizatorom a wszystkim Państwu przypominamy, że Targi w Lutomierzu odbywają się w trzecią niedzielę każdego miesiąca.

FOR Rekompensata 2024 – przewodnik dla beneficjenta

W 2024 roku możesz wystąpić z wnioskiem o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne jeżeli:

  • jesteś producentem rolnym w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2023 r. poz. 885)
  • nie otrzymałeś zapłaty za sprzedane produkty rolne
  • Twoja wierzytelność nie uległa przedawnieniu 

a Twój dłużnik:

  • jest podmiotem prowadzącymskup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych
  • jest płatnikiem podatku od towarów i usług
  • stał się w 2023 roku niewypłacalny w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa

Uwaga! Twój dłużnik stał się niewypłacalny jeżeli w 2023 roku:

  • ogłoszono upadłość wobec tego podmiotu
  • oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości tego podmiotu
  • umorzono postępowanie upadłościowe wobec tego podmiotu
  • otwarto postępowanie restrukturyzacyjne wobec tego podmiotu na podstawie ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne
  • podmiot będący osobą fizyczną został wykreślony z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
  • wydano decyzję o zakazie wykonywania działalności przez ten podmiot

Jak złożyć wniosek

Nabór wniosków w 2024 roku trwa w okresie od 1.02.2024 r. do 31.03.2024 r.

  1. Znajdź właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę Oddział Terenowy KOWR.
  2. Wypełnij wniosek o przyznanie rekompensaty na formularzu dostępnym na stronie internetowej KOWR.
  3. Dokonaj opłaty skarbowej.
  4. Złóż wniosek:
  • bezpośrednio w siedzibie właściwego Oddziału Terenowego KOWR
  • pocztą, najlepiej przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru (o dacie złożenia wniosku decyduje data stempla pocztowego)
  • elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP.

Uwaga! Wnioski przesłane drogą mailową nie podlegają rozpatrzeniu.

We wniosku o przyznanie rekompensaty:

  • wypełnij czytelnie wszystkie pola DRUKOWANYMI LITERAMI
  • podaj numer rachunku bankowego (nie może to być rachunek w SKOK – Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej)
  • dołącz potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej
  • dołącz dodatkowe dokumenty 

Uwaga! Jeżeli starasz się o przyznanie rekompensaty w stosunku do wierzytelności przysługujących od kilku podmiotów, złóż dla każdego podmiotu oddzielny wniosek na odrębnym formularzu.

 

Wniosek o przyznanie rekompensaty na mocy ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa
Wniosek​_o​_przyznanie​_rekompensaty​_na​_mocy​_ustawy​_o​_Funduszu​_Ochrony​_Rolnictwa.doc

 

Żródło: https://www.gov.pl/web/kowr/for-rekompensata-2024–przewodnik-dla-beneficjenta

BIP
Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Jozef, Bogdan