16 Kaczawski Jarmark Wielkanocny w Paszowicach powiat jaworski

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową w budynku Świetlicy Wiejskiej w Paszowicach odbył się Kaczawski Jarmark Wielkanocny.  Dolnośląską Izbę Rolniczą w trakcie święta reprezentował Wiceprezes DIR Waldemar Jankowski oraz Delegat RP DIR Zygmunt Lechniak.

Głównym założeniem jarmarku była prezentacja i kiermasz ciast, potraw wielkanocnych, oraz rękodzieł z ozdobami świątecznymi. Wszystkie te rzeczy można było znaleźć na stoiskach wystawienniczych przygotowanych przez lokalne stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, grupy odnowy wsi, sołectwa, rękodzielników.

Tradycyjne podczas jarmarku odbyły się konkursy na baby i inne ciasta wielkanocne oraz najpiękniejszą palmę wielkanocną. Decyzją komisji konkursowej której jednym z jurorów był Zygmunt Lechniak I miejsce w konkursie na najpiękniejszą palmę zdobyło Sołectwo Paszowice, a najsmaczniejszym wypiekiem wielkanocnym okazała się Babka Wielkanocna wykonana przez Stowarzyszenie Grom Kwietniki. Zarówno palmy jak i ciasta zgłoszone do konkursu prezentowały się wspaniale, dlatego też gratulacje należą się wszystkim uczestnikom konkursu.

Dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowano warsztaty plastyczne na których można było własnoręcznie przygotować ozdoby świąteczne. Podczas trwającej imprezy na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne: Pogórzanie, Nowowianki, Wiadrowianie chór Albertówka.

 

Wystąpienie Zarządu KRIR o połączenie inspekcji

W związku z trwającymi protestami rolników spowodowanymi trudną sytuacją związaną z napływem zboża z Ukrainy Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych szukając rozwiązań wystąpił 20 marca 2024 r. do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska o połączenie inspekcji odpowiedzialnych za jakość żywności i utworzenie jednej sprawnie działającej instytucji podległej ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak wskazano w odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR o uszczelnienie granic przed niekontrolowanym napływem żywności o nieznanej jakości produkowanej w krajach trzecich, bez ścisłych wymagań obowiązujących w UE, sprawne działanie służb kontrolujących granice państwa oraz czas odprawy zależy od współpracy wielu inspekcji funkcjonujących na terenie przejść granicznych (Straż Graniczna, Graniczny Inspektorat Weterynarii, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych). Każda z ww. służb ma określony sposób funkcjonowania i zakres kompetencji odnośnie kontroli żywności i pasz, wynikający z obowiązujących przepisów.

W zależności od rodzaju towarów kontrole wykonywane są przez:

  • Granicznego Lekarza Weterynarii w przypadku kontroli pasz (graniczna kontrola weterynaryjna) ,
  • Granicznego Inspektora Sanitarnego (weryfikacja wymogów sanitarnych odnośnie żywności),
  • Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
    (w przypadku kontroli jakości handlowej towarów),
  • Oddziały Graniczne Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa (w przypadku kontroli fitosanitarnej przesyłek roślin i materiałów roślinnych).

Konieczność współpracy tak wielu instytucji może powodować opóźnienia i zwiększa biurokrację a także może powodować nieszczelność systemu kontroli żywności napływającej do kraju.

Zdaniem samorządu rolniczego konieczne jest pilne działanie w celu uszczelnienia granic i zatrzymania niekontrolowanego napływu artykułów żywnościowych a połączenie ww. inspekcji i stworzenie jednolitej sprawnie działającej inspekcji kontroli żywności i pasz, podlegającej ministrowi ds. rolnictwa będzie skutecznym rozwiązaniem trwającego problemu.

Wystąpienie KRIR>>>

Resort rolnictwa o stratach powodowanych przez zwierzęta rybożerne

W dniu 15 marca 2024 r. resort rolnictwa i rozwoju wsi przedstawił swoje stanowisko dotyczące rekompensat dla gospodarstw rolnych i rybackich za straty powodowane przez zwierzęta chronione, będące reakcją na wniosek KRIR w tej sprawie.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca uwagę na zmianę podejścia środowisk naukowych do problematyki oddziaływania kormorana na siedliska i gatunki chronione. W przypadku kormorana dotychczas skupiano się przede wszystkim na konfliktach natury gospodarczej i oddziaływaniu tego gatunku na ekonomikę gospodarstw rybackich. W ostatnich latach coraz częściej dostrzegane są i podkreślane problemy związane z trudnościami w utrzymaniu i ochronie rzeczywiście zagrożonych populacji zwierząt, na które oddziałuje rozprzestrzeniająca się populacja kormorana, w szczególności zagrożonych gatunków ryb, ale również ptaków np. gniazdujących w Polsce rzadkich gatunków kaczek nurkujących.

Podczas ostatniej debaty karpiowej organizowanej przez oddział Polskiego Towarzystwa Rybackiego i Lokalnej Grupy Rybackiej – Świętokrzyski Karp w dniach 1-2 marca 2024 r. w Rytwianach również poruszono problematykę oddziaływania zwierząt rybożernych na gospodarstwa stawowe i rybackich użytkowników wód, ale również na inne elementy naturalnych lub półnaturalnych ekosystemów stawów, mokradeł, jezior i rzek. W ramach Monitoringu Ptaków Polski, wskazano, że gwałtowny wzrost liczebności populacji kormorana w Europie, spowodował, że gatunek ten z niegdyś zagrożonego wyginięciem, stał się obecnie zagrożeniem dla innych gatunków zwierząt. Zagrożony jest byt wielu gatunków ryb we wszelkiego rodzaju naturalnych wodach śródlądowych, jak również w hodowlach stawowych. Z tego względu konieczne jest bezzwłoczne podjęcie działań zmierzających do ograniczenia populacji kormorana do liczebności odpowiadającej wymogom ekologicznym.

Stanowisko takie jest powszechne wśród ichtiologów i coraz powszechniejsze wśród ornitologów. Europejska Komisja Doradcza ds. Rybołówstwa Śródlądowego i Akwakultury przy FAO (EIFAAC) wydała w maju 2022 r. notę doradczą
przygotowaną w związku z wysłuchaniem publicznym dotyczącym wpływu kormoranów na rybołówstwo i akwakulturę w UE, które miało miejsce w Parlamencie Europejskim w dniu 11 maja 2022 r. EIFAAC stwierdza m.in., że dowody naukowe świadczą, że obecny poziom drapieżnictwa kormorana ma negatywny wpływ na różnorodność biologiczną wód i znacząco wpływa na zasoby chronionych i cennych gospodarczo gatunków ryb (np. lipienia, łososia, pstrąga potokowego, węgorza). Wystąpienia praktyków i ichtiologów potwierdzają, że kormorany wpływają na utratę różnorodności biologicznej oraz zmniejszenie liczebności i biomasy zarówno chronionych, jak i eksploatowanych gatunków ryb.

Posiedzenie RP DIR powiatu średzkiego

21 marca br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej odbyło się posiedzenie RP DIR Powiatu Średzkiego. Posiedzenie otworzył Paweł Barczewski Delegat do WZ DIR, z ramienia Zarządu DIR w spotkaniu uczestniczył Wiceprezes Waldemar Jankowski.
W związku ze zrzeczeniem się z pełnienia funkcji przewodniczącego rady przez Krzysztofa Grzegorczyna podczas posiedzenia zostały przeprowadzone wybory przewodniczącego rady. Większością głosów nowo wybranym Przewodniczącym RP DIR Powiatu Średzkiego został Leszek Wicha z gminy Kostomłoty.
W drugiej części spotkania udział wzięli Burmistrz Miękini wraz z-cą kierownika Referatu Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego którzy przedstawili członkom rady plany zagospodarowania gruntów rolnych na które został złożony wniosek o zmianę przeznaczenia gruntów na cele nierolnicze i nieleśne.
Po zapoznaniu się z materiałem oraz merytorycznej dyskusji członkowie rady zaopiniowali przedmiotowy wniosek.
W dalszej części spotkania Wiceprezes Waldemar Jankowski omówił działania podejmowane przez Zarząd DIR w związku z aktualną sytuacją w rolnictwie. Zebrani podsumowali akcje protestacyjne rolników, w których brali czynny udział. Przewodniczący RP Leszek Wicha dziękując zebranym za udział w spotkaniu zamknął posiedzenie.

Wspólne posiedzenie Rad Powiatowych DIR

14 marca w Gminnym Centrum Kultury w Warcie Bolesławieckiej odbyło się wspólne posiedzenie Rad Powiatowych DIR powiatów: bolesławickiego, lubańskiego, karkonoskiego, lwóweckiego oraz zgorzeleckiego.

Obrady prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej DIR powiatu bolesławieckiego Pan Franciszek Osip.

W spotkaniu udział wzięli Delegaci Rad Powiatowych oraz zaproszeni Goście: Wójt Gminy Warta Bolesławiecka Pan Mirosław Haniszewski który użyczył Sali Gminnego Ośrodka Kultury jako miejsca obrad, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pan Maciej Małkowski, pełniący obowiązki Powiatowego Lekarza Weterynarii Pan Mariusz Staruch, kierownik Sekcji Zamiejscowej KOWR w Rakowicach Wielkich Pan Rafał Politaj oraz przedstawiciele Przedsiębiorstwa Agrii Polska –  Grzegorz Pruszyński, Maciej Szpetecki oraz Wojciech Słabicki.

W czasie pierwszego w tym roku wspólnego posiedzenia wyżej wymienionych Rad Powiatowych dyskutowano o bieżących problemach środowiska rolniczego.

W szczególności poruszono tematy, z powodu których przez kraj przetacza się fala protestów rolniczych, m.in. niekontrolowany napływ zboża spoza UE powodującego dalszy spadek cen czy problemy związane z zielonym ładem którego zasady są w wielu punktach całkowicie sprzeczne z zasadami opłacalności prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Ponadto delegaci Rad Powiatowych wskazywali na absurdy takie jak likwidacja paszportów na bydło jednocześnie sformułowano wniosek o ich przywrócenie. W czasie spotkania uczestnicy debatowali także o propozycjach systemowych które stanowiłoby rozwiązanie problemów będących źródłem protestów. O czynnościach podejmowanych przez Zarząd DIR informował na bieżąco członek Zarządu DIR Pan Mieczysław Środa. Po zakończeniu obrad Przewodniczący Osip podziękował uczestnikom za przybycie i zamknął posiedzenie.

Wniosek KRIR o powołanie niezależnego laboratorium i pobierania próbek – stanowisko MRiRW

W związku z wystąpieniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych realizującym wniosek przyjęty na II. Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji w sprawie powołania niezależnego laboratorium odwoławczego badającego parametry płodów rolnych resort rolnictwa przedstawił następujące informacje.

W Polsce, w każdym województwie jest wiele finansowanych z budżetu państwa laboratoriów umiejscowionych w strukturach poszczególnych inspekcji, ale także np. w strukturach instytutów naukowo-badawczych, stacji chemiczno-rolniczych, wyższych uczelni. Funkcjonujące w strukturach inspekcji IJHARS, PIORIN, PIS, IW jednostki odpowiadają w Polsce za urzędową kontrolę artykułów rolno-spożywczych.

Już w chwili obecnej, rolnicy oraz inni producenci prowadzący działalność na rynku rolno-spożywczym mają możliwość skorzystania z procedury dobrowolnej, odpłatnej oceny jakości sprzedawanych przez siebie produktów. Ocena jakości handlowej artykułu rolno-spożywczego może być przeprowadzona w laboratoriach danej Inspekcji (w zakresie ustawowo określonych kompetencji) albo w innych laboratoriach posiadających akredytację. Dla przykładu na podstawie przepisów ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na zbadane artykuły wystawia świadectwo jakości handlowej, które potwierdza cechy jakościowe artykułu i może być przedstawione kontrahentom.

Kwestionowanie parametrów jakościowych, które zostały określone w laboratoriach należących do podmiotów skupowych można zakwalifikować jako spór cywilnoprawny pomiędzy stronami umowy handlowej. Aby zapewnić rolnikom większe bezpieczeństwo w relacjach handlowych z podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie skupu płodów rolnych, ustawą z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i niektórych rynków rolnych, od 3 października 2015 r. wprowadzono obowiązek zawarcia pisemnej umowy pomiędzy producentem produktów rolnych a pierwszym nabywcą. Wprowadzone przepisy ułatwiają możliwość egzekwowania swoich praw w momencie sporu z odbiorcą, gdyż pisemna umowa spełnia rolę dowodu i zabezpiecza interesy stron, wskazując ich prawa oraz obowiązki.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, że umowy na dostawy produktów rolnych są pomiędzy stronami swobodnie negocjowane, a przepisy wskazują tylko obowiązkowe elementy w umowie. Nie zakazują natomiast stronom zawarcia również innych zapisów, które mają zasadniczy wpływ na sposób realizacji i rozliczenie umowy.

Dla zabezpieczenia interesów zarówno dostawcy jak i odbiorcy w umowie powinny znaleźć się zapisy dotyczące wymagań, co do jakości handlowej dostarczanych produktów rolnych, ustalonych metod badań surowca, sposobu pobierania próbek, czy sposobu określenia ceny, gdy produkt nie spełnia wymagań wynikających z umowy. Niemniej jednak na podstawie dotychczasowych kontroli przeprowadzonych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (organ odpowiedzialny za kontrolę realizacji obowiązku zawarcia pisemnej umowy) wynika, że takie dodatkowe klauzule nie są wprowadzane do treści umowy na dostawy.

W związku z powyższym resort rolnictwa przy okazji prac legislacyjnych nad ustawą scalającą dotychczasowe obowiązujące trzy odrębne ustawy w zakresie funkcjonowania rynków rolnych w Polsce, przewiduje wprowadzenie dodatkowego obligatoryjnego elementu umowy na dostawę, dotyczącego sposobu oznaczania jakości i postępowania w sytuacjach kwestionowania parametrów jakościowych produktów rolnych stwierdzonych przez nabywcę.

BIP
Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Viktoryn, Helmut