Prezes DIR Leszek Grala uczestniczył w I spotkaniu izb rolniczych Państw rejonu Trójmorza

W dniu 6 grudnia 2017 r. w Warszawie odbyło się I spotkanie izb rolniczych Państw rejonu Trójmorza pt. “Zrównoważona przyszłość rolnictwa w UE”. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele izb rolniczych i organizacji rolniczych 12 państw Europy położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii oraz Węgier. Konferencja odbyła się pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas spotkania odbyły się dwa panele dyskusyjne nt. przyszłej polityki rolnej oraz rolnictwa zrównoważonego, które ma być przyszłością UE. Założenia Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. przedstawił Mariusz Stefan Migas - Kierownik Działu Ekonomiki Rolnej w Komisji Europejskiej. Następnie odbyła się dyskusja, w której udział wzięli m.in. Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski oraz Podsekretarz Stanu w MRiRW Ewa Lech. W kolejnym panelu dotyczącym zrównoważonego rolnictwa udział wzięli: Martijn Homan - Radca ds. Rolnictwa, Przyrody i Jakości Żywności z Ambasady Królestwa Niderlandów, Pekka Pesonen - Sekretarz Generaly Copa-Cogeca, dr Sławomir Sowa z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin oraz Matthew Frost, szef oddziału Bayer CropScience na Polskę i kraje bałtyckie. Całośc poprowadził Karol Bujoczek – Redaktor Naczelny Top Agrar.

Inicjatywa Trójmorza, obejmująca 12 krajów UE naszego regionu rozwija się na poziomie politycznym wysokiego szczebla. Zwiększenie tej współpracy również w obszarze rolnictwa, szczególnie w przededniu kluczowych dla naszej przyszłości dyskusji na poziomie UE, na pewno wzmocniłoby naszą wspólną pozycję, bo w jedności siła – stąd pomysł I spotkania izb rolniczych Państw Trójmorza.

Obserwując dotychczasowe skutki społeczne i środowiskowe Wspólnej Polityki Rolnej UE nie da się nie zauważyć, że reformowana WPR powinna promować bezpieczeństwo żywnościowe i zrównoważone rolnictwo w Europie w sposób nienaruszający praw krajów do ochrony i rozwijania własnej polityki rolnej, zgodnej z potrzebami swoich mieszkańców.

Czytaj więcej...

Pierwsze posiedzenie zespołu ds. terenów górskich i podgórskich przy Dolnośląskiej Izbie Rolniczej odbyło się w Starej Białce gm. Lubawka 17 listopada 2017 r.

Członków Zespołu i zaproszonych gości powitała Bożena Kończak Przewodnicząca Rady Powiatowej DIR w Kamiennej Górze. Otwarcia pierwszego posiedzenia Zespołu dokonał Prezes Zarządu DIR Leszek Grala, który również przywitał uczestników obrad. W krótkim wystąpieniu nawiązał do historii wieloletnich prób i wysiłków rolników jeleniogórskich i wałbrzyskich oraz ich organizacji, opracowania projektu ustawy górskiej wspierającej rolników produkujących w terenach górskich i podgórskich. Ponieważ problem ten nadal istnieje i narasta nasza aktywność jest ciągle potrzebna i niezbędna. Dlatego Walne Zgromadzenie DIR zadecydowało o powołaniu dwóch zespołów problemowych, czyli Zespołu ds. Rolnictwa Górskiego i Zespołu ds. Młodych Rolników.

Czytaj więcej...

Odstraszmy dzika - STRACHODZIK

7 listopada 2017 r. Zarząd DIR spotkał się z Panem Marcinem Haremzą, który zaprezentował innowacyjną metodę walki z dzikami. Autonomiczny Odstraszasz Dzików (AOD) to elektroniczne urządzenie emitujące biosoniczne dźwięki i sygnały, które skutecznie odstraszają dziki oraz zwierzynę płową od upraw kukurydzy, zbóż, ziemniaków, buraków oraz innych agrokultur. Jest ono najważniejszym elementem zestawu STRACHODZIK.
Zarząd podjął współpracę z Panem Marcinem Haremzą w celu propagowania i dalszego udoskonalania urządzenia.

Więcej informacji na stronie http://www.odstraszaniedzikow.pl/

Czytaj więcej...

Wybory Miss KGW 2017

19.11.2017 r. w Legnicy odbyły się niezapomniane i pierwsze takie w swoim rodzaju WYBORY MISS KGW zorganizowane przez Radosława Zysnarskiego Prezesa Regionalnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych przy wsparciu Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Impreza super. Panie piękne, mądre, przebojowe, utalentowane….. i tak możnaby wymieniać bez końca. Jeszcze raz gratulujemy i przekazujemy wyrazy uznania za odwagę, humor, prezentację kobiecych wdzięków i piękne przesłania życiowe, a Organizatorom za wspaniały nowatorski projekt integrujący społeczność wiejską. Do zobaczenia za rok !!!

Spotkanie Zarządu DIR z Przewodniczącymi Rad Powiatowych oraz pracownikami - Świeradów Zdrój, 26-27.10.2017 r.

Spotkanie otworzył Ryszard Borys Wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Paweł Czyszczoń - Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim, Jacek Sołtys Zastępca Dyrektora Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych UMWD., Mirosław Kulesza – Dyrektor ARiMR OR we Wrocławiu, Paweł Kura Zastępca Dyrektora ARiMR OR we Wrocławiu, Ewa Pawelec - Dyrektor KRUS.

Na spotkaniu omówiono: działania prowadzone przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w zakresie obszarów wiejskich, zmienione przepisy o ubezpieczeniu rolników, aktualne programy wsparcia rolnictwa prowadzone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, projekt ustawy o zmianie ustawy o Izbach Rolniczych, zasady wydawania rękojmi oraz opinii rolnikom, zasady wydzierżawiania nieruchomości z zasobu WRSP, procedurę wydawania opinii dla komorników prowadzących postępowanie egzekucyjne w gospodarstwach rolnych oraz odstępstwo rolne – propozycje Agencji Nasiennej.

Czytaj więcej...

Prezes

Z pól zniknęły już... Czytaj więcej->

grudzień 2017
N P W Ś C Pt S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2017-12-12
USD 3,5708 +0,21%
EUR 4,2077 +0,09%
CHF 3,6085 +0,33%
GBP 4,7652 +0,01%
Wspierane przez Money.pl
Imieniny obchodzą: Joanna, Aleksandra, Dagmara