Doroczna wielka impreza rolnicza u naszych południowych sąsiadów jaką jest Dzień Rolnictwa w Mżanach składała się w tym roku z 2 części. 4 maja miały miejsce obrady okrągłego stołu rolniczego, którego głównym tematem było spotkanie z ambasadorem Republiki Kazachstanu w Czeskiej Republice Panem Serzhanem Abdikarimowem na temat możliwości współpracy, inwestowania i wymiany handlowej w obszarze rolnictwa i przetwórstwa. Uczestniczyli także liczni goście reprezentujący władze centralne CR, władze wojewódzkie i przedstawiciele wielu firm rolniczych, banków i instytucji finansowych. Obecny był Prezydent Krajowej Izby Rolniczej Czech Pan Zdenek Jandejsek.

Główny program czyli wystawa zwierząt hodowlanych z terenu 4 sąsiadujących województw miał miejsce nazajutrz, tj. 5 maja w Mżanach. Uczestniczyli w wystawie ważni goście, m.in. Minister Rolnictwa Czeskiej Republiki Pan Marian Jureczka – honorowy patron wystawy, Wojewoda Jri Stepan oraz delegacja Dolnośląskiej Izby Rolniczej z Prezesem Leszkiem Gralą na czele. W skład naszej delegacji wchodziła grupa rolników producentów mleka z powiatu kamiennogórskiego oraz Przewodnicząca RP DIR w tym powiecie Pani Bożena Kończak.

Wystawa była bardzo dobrze zorganizowana, jakość prezentowanych zwierząt, głównie bydła rasy czeskiej łaciatej (czeski simental) wzbudzała podziw i szacunek dla hodowców. Rzucała się w oczy obecność wielu rodzin, często z małymi dziećmi, przedszkolaków, uczniów i studentów. Uczniowie szkół rolniczych przygotowywali zwierzęta przed ich pokazem i prezentowali je na wybiegu. Liczne firmy obsługujące rolnictwo prezentowały szeroką ofertę produktów i usług niezbędnych w nowoczesnym gospodarstwie rolnym. Nasi rolnicy także znaleźli niezbędnych im partnerów i dostawców.
Głównym organizatorem 8 Dnia była firma rolniczo - hodowlana Mżany a.s. i jej wieloletni Prezes, wybitny rolnik - hodowca dr inż. Jan Pesek. Współorganizatorem była firma Chovservis a.s. z Panią Prezes inż. Stanislavą Ervovą oraz Stowarzyszenie Gmin Hradecky Venkov i Regionalna Izba Rolnicza (RAK).

Po raz kolejny mogliśmy zapoznać się z osiągnięciami czeskich rolników oraz wymienić opinie i doświadczenia z kierownictwem Czeskiej Izby Rolniczej i RAK Hradec Kralove.

Andrzej Kamiński

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Prezes

Z pól zniknęły już... Czytaj więcej->

październik 2017
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2017-10-23
USD 3,6061 +0,26%
EUR 4,2359 -0,22%
CHF 3,6564 -0,10%
GBP 4,7520 +0,63%
Wspierane przez Money.pl
Imieniny obchodzą: Marty, Marcina, Rafała