Doroczna wielka impreza rolnicza u naszych południowych sąsiadów jaką jest Dzień Rolnictwa w Mżanach składała się w tym roku z 2 części. 4 maja miały miejsce obrady okrągłego stołu rolniczego, którego głównym tematem było spotkanie z ambasadorem Republiki Kazachstanu w Czeskiej Republice Panem Serzhanem Abdikarimowem na temat możliwości współpracy, inwestowania i wymiany handlowej w obszarze rolnictwa i przetwórstwa. Uczestniczyli także liczni goście reprezentujący władze centralne CR, władze wojewódzkie i przedstawiciele wielu firm rolniczych, banków i instytucji finansowych. Obecny był Prezydent Krajowej Izby Rolniczej Czech Pan Zdenek Jandejsek.

Główny program czyli wystawa zwierząt hodowlanych z terenu 4 sąsiadujących województw miał miejsce nazajutrz, tj. 5 maja w Mżanach. Uczestniczyli w wystawie ważni goście, m.in. Minister Rolnictwa Czeskiej Republiki Pan Marian Jureczka – honorowy patron wystawy, Wojewoda Jri Stepan oraz delegacja Dolnośląskiej Izby Rolniczej z Prezesem Leszkiem Gralą na czele. W skład naszej delegacji wchodziła grupa rolników producentów mleka z powiatu kamiennogórskiego oraz Przewodnicząca RP DIR w tym powiecie Pani Bożena Kończak.

Wystawa była bardzo dobrze zorganizowana, jakość prezentowanych zwierząt, głównie bydła rasy czeskiej łaciatej (czeski simental) wzbudzała podziw i szacunek dla hodowców. Rzucała się w oczy obecność wielu rodzin, często z małymi dziećmi, przedszkolaków, uczniów i studentów. Uczniowie szkół rolniczych przygotowywali zwierzęta przed ich pokazem i prezentowali je na wybiegu. Liczne firmy obsługujące rolnictwo prezentowały szeroką ofertę produktów i usług niezbędnych w nowoczesnym gospodarstwie rolnym. Nasi rolnicy także znaleźli niezbędnych im partnerów i dostawców.
Głównym organizatorem 8 Dnia była firma rolniczo - hodowlana Mżany a.s. i jej wieloletni Prezes, wybitny rolnik - hodowca dr inż. Jan Pesek. Współorganizatorem była firma Chovservis a.s. z Panią Prezes inż. Stanislavą Ervovą oraz Stowarzyszenie Gmin Hradecky Venkov i Regionalna Izba Rolnicza (RAK).

Po raz kolejny mogliśmy zapoznać się z osiągnięciami czeskich rolników oraz wymienić opinie i doświadczenia z kierownictwem Czeskiej Izby Rolniczej i RAK Hradec Kralove.

Andrzej Kamiński

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Prezes

Mam takie odczucie... Czytaj więcej->

luty 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-02-16
USD 3,3173 -0,26%
EUR 4,1559 +0,07%
CHF 3,6049 +0,30%
GBP 4,6769 +0,01%
Wspierane przez Money.pl
Imieniny obchodzą: Arnold, Konrad, Marceli