W dniu 3 września odbyły się Dożynki Wojewódzkie w Urazie w gminie Oborniki Śląskie. Organizatorami tegorocznych dożynek byli Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Burmistrz Obornik Śląskich Arkadiusz Poprawa oraz Sołectwo Uraz. Dolnośląską Izbę Rolniczą reprezentował Prezes Leszek Grala, Wiceprezes Ryszard Borys i delegat do KRIR Henryk Kowalik.

Dożynki rozpoczęły się mszą świętąw kościele Św. Michała Archanioła w Urazie, którejprzewodniczyłabp Ryszard Kupny Metropolita Wrocławski.Podczas mszy poświęcone zostały wieńce dożynkowe oraz złożono podziękowania dla rolników za ich trud wraz z błogosławieństwem dalszej pracy. Następnie spod kościoła wyruszył barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, któremu towarzyszyła orkiestra dęta oraz przejazd zabytkowych traktorów.Wieńce dożynkowe ustawione zostały pod sceną.Święto plonów odbyło się
w plenerzena terenie koło świetlicy wiejskiej. Oficjalnego otwarcia dożynek wojewódzkich dokonał marszałek Cezary Przybylski oraz burmistrz Obornik Śląskich Arkadiusz Poprawa. W swoich wystąpieniach podziękowali rolnikom za plony, za ciężką pracę, za zaangażowanie i trud. Podkreślili, że jest czas pracy i czas radości oraz życzyli wszystkim dobrej zabawy. Burmistrz Arkadiusz Poprawa przedstawił Starostów dożynek. Zostali nimi Barbara Konieczna, sołtys wsi Kotowice, radna gminy oraz Bronisław Kasiniak z Golędzinowa, jeden z większych rolników.

W swoim wystąpieniu Leszek Grala w imieniu Dolnośląskiego Samorządu Rolniczego podziękował wszystkim mieszkańcom wsi za wsparcie i pomoc w tak trudnym okresie jakim są żniwa. Podkreślił, że szczególne dziękczynienie należy się Bogu, że naszą Dolnośląską Ziemię ominęły katastrofy i że w spokoju mogliśmy zebrać plony. Podziękował wszystkim instytucjom pracujący na rzecz rolnictwa, a także samym rolnikom za ofiarną pracę. Dziękował także kobietom wiejskim za przygotowanie pięknych wieńców. Podziękowania należą się dla każdego sołectwa, dla każdej gminy za kultywowanie tego co w polskiej tradycji jest najważniejsze, szacunku dla pracy, szacunku dla chleba, szacunku dla ziemi.

Po wystąpieniach gości Zespół Malwy z Kuraszkowa przedstawił „Misterium Chleba”. Po czym nastąpiło poświęcenie chlebów oraz wręczenie gospodarzom dożynek chleba przez starostów. Poświęconym chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż podzielono się z uczestnikami dożynek.

Dożynkom tradycyjnie towarzyszył konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Grupy wieńcowe kolejno zaprezentowały swoje wieńce. Zwyciężył wieniec z powiatu bolesławieckiego z Nowej Wsi Kraśnickiej, drugie miejsce przyznano wieńcowi z powiatu Jeleniogórskiego ze wsi Siędlęcin, trzecie miejsce zajął wieniec z powiatu oławskiego ze wsi Chwaliborzyce. Nagrody wręczali: wicemarszałek Ewa Mańkowska i prezes Leszek Grala. Nagrodę Prezesa i Zarządu DIR przyznano wieńcowi z powiatu lubańskiego. Wręczyli ją: wiceprezes Ryszard Borys oraz delegat do KRIR Henryk Kowalik.

Podczas Święta Plonów prezentowały się instytucje pracujące na rzecz rolnictwa. Na rozstawionych stoiskach odwiedzający mogli próbować wyrobów tradycyjnych przygotowanych przez sołectwa gminy Oborniki Śląskie, prezentowali się lokalni twórcy rękodzieła i miejscowe organizacje. Można było wziąć udział w konkursach. Stoły uginały się od smakołyków i przyciągały tłumy zwiedzających.

Dożynki uświetnili swoimi występami zespoły ludowe takie jak: Ale Babki z Czeszowa, Zespół Ludowy Ziemi Ścinawskiej oraz Sąsiadeczki z Dobroszyc. Uczestnikom dawkę śmiechu zapewnił kabaret Kopydłów, a gwiazdą wieczoru była Sheyla Bonnick Sound of Boney M.Tuż przed imprezą taneczną odbył się pokaz fajerwerków.

Irena Danieluk

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Prezes

Mam takie odczucie... Czytaj więcej->

styczeń 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-01-16
USD 3,4190 +0,53%
EUR 4,1825 +0,31%
CHF 3,5428 +0,27%
GBP 4,7060 +0,34%
Wspierane przez Money.pl
Imieniny obchodzą: Marian, Jan, Antoni