Dolnośląska Izba Rolnicza mając na względzie zrozumienie, z jakim Pan Andrzej Konieczny Podsekretarz Stanu Pełnomocnik Ministra Środowiska ds. Puszczy Białowieskiej podchodzi do zagadnienia szeroko pojętej współpracy dzierżawców oraz zarządców obwodów łowieckich z rolnikami zmierzającej do minimalizowania i ograniczania wszelkich sytuacji konfliktowych związanych z występowaniem szkód łowieckich, w piśmie odniosła się do sytuacji, jaka miała miejsce na terenie działania Zarządu Okręgowego PZŁ we Wrocławiu podczas tegorocznej procedury podpisywania umów dzierżawy obwodów łowieckich na kolejne 10 lat.

Naszą troskę i zaniepokojenie budzi procedura wydzierżawienia obwodów łowieckich nr 62 i 63 położonych w okolicach miejscowości Wińsko na terenie Powiatu Wołowskiego. Dotychczasowym dzierżawcą tych obwodów było Koło Łowieckie „Jeleń” z Wrocławia, które zostało ponownie wskazane przez ZO PZŁ we Wrocławiu do podpisania umów dzierżawy. Koło Łowieckie „Jeleń” ze względu na zupełny brak współpracy z okolicznymi rolnikami, ale również – w ocenie rolników - aroganckie podejście do właścicieli upraw, otrzymało negatywną opinię Dolnośląskiej Izby Rolniczej w kwestii przedłużenia umowy dzierżawy na kolejne dziesięć lat. Starosta Wołowski uwzględniając tą opinię oraz protesty rolników odstąpił od podpisania umowy z KŁ „Jeleń”. Podczas spotkań konsultacyjnych, jakie odbywały się na terenie powiatu, rolnicy wskazywali Koło Łowieckie „Daniel” z Wołowa, jako potencjalnego dzierżawcę w/w obwodów łowieckich. Koło to dzierżawi już na terenie Powiatu Wołowskiego obwód, a współpraca z okolicznymi właścicielami upraw układa się bardzo dobrze.

Zarząd Okręgowy PZŁ we Wrocławiu wobec takiej sytuacji wskazał Koło Łowieckie „Cyranka” ze Środy Śląskiej i Koło Łowieckie „Wieniec” z Wrocławia jako dzierżawców obwodów łowieckich nr 62 i 63. Ponieważ w trakcie procesu opiniowania oba koła również uzyskały negatywną opinię Dolnośląskiej Izby Rolniczej, będącą wynikiem szeroko zakrojonych konsultacji z miejscowymi właścicielami upraw, w/w obwody łowieckie przez trzy miesiące pozostawały bez dzierżawcy. Zarząd Okręgowy PZŁ we Wrocławiu mimo ogromnej presji ze strony rolników posiadających grunty rolne na terenie obwodów łowieckich nr 62 i 63 nie przedstawił propozycji nowego dzierżawcy. Ostatecznie Starosta Wołowski umowy dzierżawy przedmiotowych obwodów łowieckich podpisał 26 czerwca br. ponownie z Kołem Łowieckim „Jeleń” we Wrocławiu. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło, a rolnicy ponownie zostali skazani na łaskę dzierżawcy, z którym jak twierdzą, współpracować się nie da.

Prezes

Mam takie odczucie... Czytaj więcej->

styczeń 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-01-16
USD 3,4190 +0,53%
EUR 4,1825 +0,31%
CHF 3,5428 +0,27%
GBP 4,7060 +0,34%
Wspierane przez Money.pl
Imieniny obchodzą: Marian, Jan, Antoni