Ogólnopolskie Dożynki Rolników w Częstochowie.

G


rupa delegatów i rolników z powiatów: polkowickiego, głogowskiego i górowskiego, jako reprezentanci z pocztem sztandarowym Dolnośląskiej Izby Rolniczej, uczestniczyli w Jasnogórskich Dożynkach w dniu 04 września. Hasłem tegorocznych dożynek było: „Do Matki Miłosierdzia – pielgrzymujmy z dziękczynieniem”
W uroczystości tej udział wzięli rolnicy i przedstawiciele organizacji rolniczych z całej Polski. Honorowymi gośćmi byli prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Prezydent podkreślił, że przybył na Jasną Górę, aby podziękować Matce Boskiej za opiekę nad naszą Ojczyzną, za opieką nad rolnikami i za plony zdobywane w ciężkiej pracy. Dziękował rolnikom za ich pracę oraz za kultywowaną w swoich rodzinach polską tradycję, że wychowują dzieci w naszej kulturze i że właśnie na polskiej wsi ta kultura jest przechowywana i pielęgnowana. Minister rolnictwa podkreślił, że Polacy dobrze wiedzą czym jest wartość ziemi i rolnictwa. Nasi przodkowie z miłością i szacunkiem uprawiali i bronili każdego metra polskiej ziemi. Chcemy także i my być wierni temu dziedzictwu. Stwierdził, ze rolnictwo musi być jednym z filarów gospodarki, bo polska żywność należy do najlepszych na świecie.

Uroczystej mszy świętej z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył i wygłosił homilię, prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, koncelebrował ją biskup płocki Piotr Libera.Starostami dożynek byli Marek i Małgorzata Gogolewscy z parafii Karniewo z Diecezji Płockiej, gospodarujący na 80 ha, którzy wręczyli chleb prezydentowi Andrzejowi Dudzie, ks. Prymasowi Wojciechowi Polakowi oraz ministrowi rolnictwa Krzysztofowi Jurgielowi. W homilii ksiądz prymas przypomniał o symbolice chleba. Stwierdził, że ten chleb, który przynieśliście do ołtarza jest darem Bożym i widzimy w nim dobroć Pana, ale ten sam chleb przywołuje nam na pamięć całoroczny wysiłek i utrudzenie w pracy na roli. Wszyscy rozmówcy zapewniali o modlitwie o dobry następny rok, o rok dobrych plonów. Podczas mszy pobłogosławione zostały wieńce żniwne przyniesione przez ubrane w regionalne stroje delegacje rolników z całej Polski.

Jasnogórskim Dożynkom towarzyszyła zorganizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Wystawa Rolnicza, na której wystawcy oferowali swoje towary i prezentowali nowinki techniczne. Można było obejrzeć maszyny rolnicze, kosztować i kupować zdrową żywność oraz uzyskać porady fachowców.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Irena Danieluk

Wspólne posiedzenie Rad Powiatowych DIR Powiatu Głogowskiego i Powiatu Polkowickiego

Informacja ze wspólnego posiedzenia Rad Powiatowych DIR Powiatu Głogowskiego i Powiatu Polkowickiego

Czytaj więcej...

RP Głogów

Głogowskie posiedzenie Rady Powiatowej DIR

12 marca 2015 r. w Głogowie odbyło się ostatnie w tej kadencji posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izbie Rolniczej powiatu głogowskiego. Spotkanie prowadziła Przewodnicząca Rady Powiatowej Alicja Mochol-Kędziora

Czytaj więcej...

Przewodnicząca RP DIR Alicja Mochol-Kędziora walczy o poprawę środowiska i zdrowia mieszkańców

Stowarzyszenie „Zdrowy Głogów” chce zaprosić głogowian do wspólnych akcji mających na celu ochronę środowiska.

Alicja Mochol Kędziora Przewodnicząca Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Paweł Chruszcz (radny szukający rozwiązania problemu przekroczeń norm arsenu w Głogowie), Grzegorz Woźniak (stomatolog, który od kilku lat ostrzega przed skutkami zdrowotnymi zanieczyszczeń powietrza w naszym mieście), oraz Jarosław Klus (przewodniczący Stowarzyszenia Pronatura) powołali do życia nowe stowarzyszenie o nazwie „Zdrowy Głogów”. Chcą oni połączyć siły w walce o poprawę warunków środowiska w naszym mieście i zdrowie jego mieszkańców. Jak przyznają obecnie największym problemem wciąż jest przekroczenie norm arsenu w powietrzu - i to na tym chcą się teraz skupić w swoich działaniach.

www.plus.gazetalubuska.pl

Prezes

Dziwny, jakiś inny jest ten rok... Czytaj więcej->

czerwiec 2017
N P W Ś C Pt S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2017-06-27
USD 3,7442 -0,56%
EUR 4,2120 +0,01%
CHF 3,8719 -0,14%
GBP 4,7728 -0,50%
Wspierane przez Money.pl
Imieniny obchodzą: Cyryl, Maryla, Władysław