Dnia 5 lutego 2016 r. w Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego w Dzierżoniowie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej DIR powiatu dzierżoniowskiego poszerzone o rolników z powiatu dzierżoniowskiego. Głównym tematem posiedzenia była gospodarka ziemią z zasobu ANR w związku ze zmianami jakie obowiązują od 18 stycznia 2016 r. zawartymi w zarządzeniu Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych w sprawie rozdysponowania wolnych gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Pan Sławomir Sprawka z Sekcji Zamiejscowej Gospodarowania Zasobem Agencji Nieruchomości Rolnych w Świdnicy przedstawił zebranym aktualną sytuację na rynku ziemi z zasobu Agencji w powiecie dzierżoniowskim. Obecnie grunty mogą być tylko dzierżawione, pierwszy przetarg ma być ograniczony. Przetargi ograniczone na dzierżawy mogą być ustne lub ofertowe pisemne, o które mogą wnioskować do Rady Społecznej przy OT ANR we Wrocławiu organizacje rolnicze. Dyskutowano o kryteriach i wagach tych kryteriów, które zostały uzgodnione pomiędzy Dolnośląską Izbą Rolniczą a Oddziałem Terenowym Agencji Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu we wrześniu 2015 r. Pan Sprawka powiedział, że w powiecie dzierżoniowskim wyodrębniono 40 nieruchomości o powierzchni większej niż 1 ha przeznaczonych do dzierżawy na dzień 4.02.2016 r. Nieruchomości po Grupie Producenckiej Bielawa oraz te w Ostroszowicach i Dobrocinie zostały podzielone na takie które mogą być rozdysponowane pomiędzy rolników w drodze dzierżawy i Agencja chce się z tym uporać do końca kwietnia, żeby rolnicy mogli wiosną wejść na pola.  Pani Halina Sławek – Maj z PZD przedstawiła bieżące informacje dotyczące pracy PZD. W najbliższym czasie będą szkolenia na temat integrowanej ochrony roślin, na które zaprasza wszystkich rolników, bo integrowana ochrona będzie wymagana, a szereg środków ochrony roślin zostanie wycofanych w związku wejściem w życie programu integrowanej ochrony roślin. Przedstawiła też plan naboru wniosków z różnych programów pomocowych dla rolników. Ustaleniem tematów następnego posiedzenia zakończono spotkanie.

Elżbieta Sobótko

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Z pól zniknęły już... Czytaj więcej->

wrzesień 2017