W dniu 21 czerwca w Lubinie odbyła się debata rolniczo – łowiecka zorganizowana przez Dolnośląską Izbę Rolniczą oraz Zarządy Okręgowe Polskiego Związku Łowieckiego w Legnicy i Lesznie.Spotkanie prowadził Franciszek Lesicki – Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Lubińskiego. W debacie uczestniczyli: Leszek Grala - Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Franciszek Baranowski - członek Zarządu DIR, Waldemar Jankowski – członek Zarządu DIR, Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Jaworze, Adam Dziubacki Wydział Gospodarowania Ekosystemami Łowiectwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Mokrzycki Józef – Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Legnicy, Ryszard Bryliński – Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Legnicy, Jerzy Maćkowski Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Lesznie, Marek Nieruchalski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubin,Ryszard Pietrzak – Nadleśnictwo Lubin, Adam Grzelczak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Głogów, Piotr Krawiecki –Nadleśnictwo Chocianów, Remigiusz Baran – Nadleśnictwo Legnica, Romuald Głuszko – Nadleśnictwo Góra Śląska, Marian Gruszczyński – Starostwo Lubin. Na spotkanie licznie przybyli przedstawiciele Kół Łowieckich z terenu powiatów: głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, legnickiego, lubińskiego, polkowickiego i złotoryjskiego, a także delegaci Dolnośląskiej Izby Rolniczej i rolnicy z wymienionych powiatów.
Pan Franciszek Lesicki przywitał zaproszonych gości i poinformował, że celem tego spotkania jest przedyskutowanie problemów rolników, myśliwych i leśników w związku z wyrządzanymi szkodami w uprawach przez zwierzynę łowną i wspólne ich rozwiazywanie.
Pan Adam Dziubacki z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu przedstawił prezentację dotyczącą oceny stanów zwierzyny grubej na terenie legnickiego okręgu PZŁ w roku 2017 i perspektywy na rok 2017. Przedstawił zagęszczenie zwierzyny grubej – jeleni, saren, dzików, danieli , muflonów oraz przewidywane zmiany liczebności zwierzyny do roku 2017. Ponadto przedstawił pozyskanie jeleni i dzików na terenie RDLP we Wrocławiu w sezonach 2007/2008 i 2016/2017’
Przedstawiciele Zarządów Okręgowych w Legnicy i Lesznie poinformowali zebranych o działaniu Kół łowieckich i o zasadach opracowywania rocznych planów łowieckich, a także o współpracy myśliwych i rolników oraz o sposobach rozwiązywania problemów związanych ze szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę łowną w uprawach rolniczych.
Pan Leszek Grala zauważył, ze wiele zatargów Kół z rolnikami wynika z szacowania szkód, zwrócił uwagę na zagadnienie szacowania szkód w ustawie Prawo łowieckie, które miało obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Podziękował wszystkim przybyłym za przybycie, ponieważ uważa, że dyskusja pomoże w rozwiązywaniu problemów.
W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na zwiększającą się liczebność zwierzyny i ilość szkód przez nich wyrządzanych, na niedostateczną ochronę upraw oraz na niskie odszkodowania. Przedstawiano także sposoby jakimi można chronić plantacje.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Prezes

Z pól zniknęły już... Czytaj więcej->

listopad 2017
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2017-11-17
USD 3,5965 +0,02%
EUR 4,2419 +0,17%
CHF 3,6266 +0,00%
GBP 4,7662 +0,55%
Wspierane przez Money.pl
Imieniny obchodzą: Edyta, Edmund, Anatol