Gośćmi ostatniego wydania najpopularniejszego programu rolniczego "Teraz wieś" byli: Ryszard Borys wiceprezes zarządu DIR, Franciszek Lesicki przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Lubinie oraz Romuald Jankowski wiceprezes zarządu DZDiWNR.

Oprócz najważniejszych zadań Dolnośląskiej Izby Rolniczej tj. upowszechnianie wiedzy dotyczącej nowych innowacyjnych technologii w praktyce rolniczej, wykorzystywania efektów badań naukowych do produkcji rolnej i wprowadzania zasad zrównoważonego rozwoju zgodnego z dyrektywami unijnej Wspólnej Polityki Rolnej, dyskutowano o sprawach, które na dziś stwarzają problemy w działalności rolniczej na Dolnym Śląsku i w kraju.

Okazuję się, że tematów jest wiele. Rolnicy z niecierpliwością czekają na przepisy regulujące ubój na potrzeby własne. Wszak ustawa o sprzedaży bezpośredniej rozbudziła w rolnikach pewne nadzieje, jednak jak się okazało nie do końca jest dopracowana. Brak ustawy prawo łowieckie, która uznawałaby prawo własności właścicieli gruntów wchodzących w skład obwodów łowieckich oraz regulowałaby sposób finansowania odszkodowań za szkody łowieckie, również powoduje zniecierpliwienie wśród rolników. Ustawa o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, skutecznie spędza sen z powiek członków izby rolniczej, gdyż podobnie jak poprzednio pieniądze na dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia, kończą się już po pierwszym dniu.

Do Dolnośląskiej Izby Rolniczej zgłaszają się rolnicy, którzy z różnych względów mają pewne trudności w kontaktach z ANR OT/Wrocław i proszą o wsparcie. Tym razem sprawa dotyczy rolników z gminy Kondratowice, którzy czują się poszkodowani w wyniku działań Agencji przy przeprowadzaniu przetargu ofert pisemnych. Poszkodowani rolnicy zostali zaproszeni aby mogli na łamach programu przedstawić swoje argumenty.

Zapraszamy do obejrzenia programu.

Aleksandra Fałat

Z pól zniknęły już... Czytaj więcej->

październik 2017
Kursy walut